NE İYİ GELİR

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir, vajina kaşıntısı nasıl geçer konulu yazımızda vajina kaşıntısına çözüm için evde uygulanabilecek yöntemleri paylaşmak istiyoruz.

Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Vajinal kaşıntıları hemen hemen her kadında olabilen bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununun tedavisi oluşan kaşıntının sebebine bağlı olmuş olarak ve aynı zamanda kişiden kişiye göre pek çok farklılıklar gösterebilir. Her insanın bünyesi ve vermiş olduğu tepkiler farklıdır. Bu sebep ile net olarak sebebini doktorlar anlayabilmektedir. Meydana gelen vajinal kaşıntı bakteriler sebebi ile oluşuyorsa eğer bu kaşıntılarını hafifletmek ve tedavi etmek amacı için tabletler, jeller ya da bir takım kremler kullanılabilir. Fakat uygulanacak olan bazı farklı tedaviler ya da kremler, hamile kalmak isteyen kadınlar için ya da hamile kadınlar için pek güvenli olmayabilir. Aynı zaman da bazı vajinal kremler lateks prezervatiflerinin de etkilerini azaltabilir.

 • Antibiyotikler

Trichomoniasis isimli bir kötü bakterinin sebep olmuş olduğu vajinal bölge kaşıntıları doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler ile de tedavi edilebilir. Doktor tarafından reçete dahilinde alınması gereken bu antibiyotiği evli kadınların eşleri de onlarla beraber kullanmalıdır, bu durumun asıl nedeni ise birbirlerini tekrar etkilemelerini ve vajinanın olası bir enfeksiyon kapmasını önlemek amacı içindir. Hamile olma riski olan kadınlar ya da hamile kadınlar antibiyotik kullanırken bu durumu doktorlarına bildirmeli ve uygun olup olmadığı hakkında doktorlarına  muhakkak danışmalıdırlar ve yalnızca doktorun vermiş olduğu ilaçları almalıdırlar. Aksi bir durum olduğu halde hem anne hem de bebek bir takım zararlar görebilir. Trichomonas vaginalis enfeksiyonu cinsel ilişki yaşandığı esnada lateks prezervatif kullanılarak da önlenebilir. Bu şekilde oluşabilecek olası durumların önüne geçilmiş olur.

 • Antifungal ilaçlar ve kremler

Vajinal mantar enfeksiyonları için antifungal ilaçlar ya da bir takım kremler mevcuttur. Fakat kullanılmış olan bu ilaçları ya da kremleri;

 • İlk kez maya enfeksiyonunu yaşıyor olan
 • Hamile olan kadınlar ya da emziren kadınlar
 • Oluşan sağlık sorunu için başka tedaviler deneyip de sonuç alamayan
 • Sık sık tekrarlayan enfeksiyonları olan kadınlar 
 • Bağışıklık sistemini zayıflatmış olan HIV gibi bir hastalığı olan kadınlar
 • Pelvik ağrısı, yüksek ateşi ya da kötü koku eşliğinde  vajinal akıntısı olan kadınlar,

Bu kadınlar muhakkak bu ilaçları kullanırken herhangi bir doktordan bilgi almalı ve danışmalıdır. Aksi durumda olası olumsuz sonuçlara sebep olabilirler.

 • Alerjik kaşıntılar için steroid merhemler ve kremler

Bu kremler vajina üzerin de ki oluşmuş olan kızarıklığı, hafif şişliği ve kaşıntıyı büyük ölçüde hafifleterek azaltırlar. Gerekli talimatlara uyulduğun da ve vajinal bölge iyice temizlendikten sonra güzel bir biçim de uygulanmış olan bu kremler ve merhemler yaklaşık birkaç gün içerisin de rahatsız eden bu kaşıntının tamamen yok olmasını ve sağlıklı bir şekilde tedavi edilmesini sağlarlar.

Diyabeti olmuş olan bazı kadınlarda vajinal kaşıntı sorunu görülebilir. Bu neden ile kişiler de ki kan şekerinin bir doktor tarafından kontrol altında tutulması olası bir kaşıntı sorununu büyük ölçüde azaltacaktır.

Vajina kaşıntısı için hangi doktora gidilir?

Vajina kaşıntıları pek çok sebepten ve durumdan kaynaklanabilen ve hemen hemen her kadının yaşayabileceği bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Bu sağlık sorunu için doktora başvurmak istiyorsanız ilk olarak herhangi bir hastane de Kadın Hastalıkları doktoruna başvurmalısınız. Olası bir durum var ise ve başka bölümlere gözükmeniz gerekiyorsa doktorunuz sizi yönlendirecektir.

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir evde çözüm arayanlar için doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri aşağıdakileri içermektedir.

 • Vajina kaşıntısına ne iyi gelir
 • Vajina kaşıntısına ne iyi gelir evde çözüm
 • Vajinal mantara ne iyi gelir
 • Vajina kaşıntısı ne iyi gelir bitkisel
 • Vajina kaşıntısına sirke
 • En iyi vajinal mantar ilacı
 • Vajinada kaşıntı ve yanma

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir Evde?

 • Vajinada bölgesin de oluşan şiddetli kaşıntıyı azaltmak için evde kolay bir şekilde genital bölgeye soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz. Soğuk su bu bölgede bir miktar uyuşma etkisi yaratır bu durum da oluşan  kaşıntıyı büyük oran da hafifletir.
 • Vajinal kaşıntı sorununu büyük ölçüde önlemek ve hafifletmek için genital bölgenin muhakkak hijyenik olması gerekmektedir ve bu durum sağlık açısından da son derece önemlidir. Bu sebep ile düzenli bir şekilde iç çamaşırınızı her gün değiştirin. Eğer her gün değişecek kadar iç çamaşırınız yoksa günlük pet kullanmayı deneyin. En fazla dört saat sonra petinizi değiştirmeyi unutmayın. 
 • Her gün düzenli olarak banyo yapın ve vajinayı sadece su ile yıkayın. Vajinanın kendine ait bir sıvısı vardır. Genital bölgeyi temizlemek isterken kullanmış olduğunuz kimyasallar burada bulunan sıvıya büyük ölçüde zarar verebilir. Bu sebep ile genital bölgeyi temizlemek için kimyasal kullanmaktan kaçının.
 • Her vajinanın kendi kendini temizleme kabiliyeti olmuş olduğu için, vücudunuzun bu kısmı için sert sabunlar ya da kimyasal bileşenleri içeren temizlik maddeleri kullanmanız gerekmez. Aynı zamanda bu ürünleri kullanmak, hassas cilt üzerinde ki kaşınmayı daha da fazla şiddetlendirebilir.
 • Günlük ihtiyaç olarak tuvaletinizi yaptıktan genital bölge ve makat bölge temizliğini yaparken arkadan öne değil, önden arkaya doğru silmeye özen gösterin. 
 • Vajinal kaşıntı ve yanma sırasında cinsel ilişkiden kaçınmaya özen gösterin. 
 • Cinsel yolla bulaşmış olan hastalıklardan kaçınmak için cinsel ilişkiye girerken prezervatif kullanın.
 • Meydana gelen vajinal kaşıntı problemini durdurmak için uygun iç çamaşırı ve uygun giysiler giymek oldukça önemlidir. Vücudunuzu çok fazla sıkan ve rahatsız eden kıyafetler cildi tahriş edebilir ve daha farklı sağlık sorunlarına da sebep olabilir. Bu sebep ile çok dar kıyafetleri ve vücudunuzu sıkarak sizi rahatsız eden iç çamaşırları kullanmaktan kaçının. Bol, geniş ve rahat giysiler ve iç çamaşırları, havanın vücudunuzu kuru tutmasına izin verir ve olası bir sağlık probleminin önüne geçerek kaşıntı problemini engellemeye yardımcı olur.  Ter, vajinal enfeksiyonların artmasına yol açabilir. Bu nedenle gün içerisinde sizi terletmeyen kıyafetler seçmeye özen gösterin.
 • Pamuklu giysiler giymeye özen gösterin, bu şekil de cildiniz çok daha fazla nefes alabilir ve bu durum sizin terlemenizin önüne geçerek temiz kalmanızı ve olası sağlık sorunlarından uzak durmanızı sağlar. Aynı zaman da pamuklu iç çamaşırı da, sentetik olanların yaptığı gibi cildi tahriş etmez. 
 • Tuvalet kağıdı, çamaşır deterjanı ve duş jeli gibi ürünlere eklenmiş olan kokuların kimyasal madde içerdiği için bu ürünlerin kullanılması doğru değildir.
 • Vajina bölgesini yani genital bölgeyi temizlemek için sabun kullanmaktan kaçının.
 • Rafine şeklinde olan karbonhidratlardan kaçının. Gün içerisin de aşırı miktarda şeker tüketmekten kaçının ve bol miktarda su tüketmeye özen gösterin.

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir Doğal?

 • Genital bölgenizi olabildiğince temiz ve kuru tutmaya özen gösterin.
 • Geniş ve gevşek giysiler giymeye dikkat edin, ayrıca gün boyunca pamuklu olan iç çamaşırlarını giymek ve vajinanın nefes almasına büyük ölçüde yardımcı olmak için mümkünse gece uyurken  iç çamaşırı giymeden yatmaya çalışın.
 • Kimyasal olmuş olduğundan ve bazik olduğundan dolayı genital bölgeyi temizlerken sabun kullanmaktan kaçınmalısınız ve vajinal bölgeyi su ile durulamaya özen göstermelisiniz.
 • Ilık su ile güzel (sıcak değil) bir banyo almak
 • Duşlardan kaçınarak banyo yapmak, kötü bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlarla büyük ölçüde mücadele etmekte ve bu enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olan sağlıklı bakterileri de ortadan kaldırır. 
 • Vajinanın yakınında hijyen spreyleri, parfümleri ya da tozları uygulamaktan kaçının. 
 • Bu bölgede enfeksiyon varsa, tamponlar yerine petleri kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Tuvaleti kullanırken tuvalet temizliğe dikkat etmelisiniz.
 • Eğer şeker hastalığınız varsa kan şekerinizi kontrol altında tutmaya önem vermelisiniz.

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir Bitkisel?

 • Elma sirkesi

Elma sirkesi pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir, aynı zamanda elma sirkesi antibakteriyel ve antifungal özelliklerinin olmasından dolayı vajinal kaşıntı problemini tedavi etmek amacı için oldukça etkili ve iyi bir çözümdür. Aynı zaman da, vajinanızın kendine has doğal pH dengesini geri kazandırıp yüklemeye de büyük oranda yardımcı olur. Yaklaşık 2 çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suyun içerisine ekleyin. Vajinayı gün içerisin de iki kez  olacak şekilde bir hafta ya da birkaç gün düzenli bir şekilde yıkamak için hazırlamış olduğunuz bu çözeltiyi kullanın. Aynı zaman da, yaklaşık 1 çorba kaşığı çiğ, filtrelenmemiş olan elma sirkesi ve 1 çay kaşığı çiğ balı bir bardak ılık suyun içerisine ekleyin ve bir karışım hazırlayın, hazırlamış olduğunuz bu karışımı gün içerisinde iki kez için.

 • Tuzlu su

Tuz ile su karışımından hazırlanan tuzlu su banyosunun keyfini çıkararak yıkanmak, oluşan vajinal kaşıntıyı büyük ölçüde rahatlatabilir. Tuz, enfeksiyon durumuna sebep olmuş olan mikropların büyümesini kontrol eder ve bu şekilde kaşıntı ve bir diğer rahatsızlıkları büyük oranda azaltır. Yaklaşık bir bardak suyun içerisine 1 çorba kaşığı kadar tuzu ekleyin ve her kaşıntı duyduğunuzda vajinanızın yıkanması için bu karışımı kullanın. Bu yöntemi uygulamak size anında rahatlama sağlayacaktır.

 • Yoğurt

Şekersiz olarak tüketilen yoğurt, vajinanın, çevresinde oluşan kaşınmayı ve yanmayı durdurmak konusun da bilinen etkili bir başka iyi yollardandır. Aktif halde olan yoğurt kültürleri vücudun enfeksiyon oluşturmasını ve oluşan enfeksiyonun yayılımını büyük oran da kontrol edebilir. Aynı zaman da, vajina bölgesin de ki maya ve kötü bakterileri öldürmeye ve bunların yanı sıra iyi bakterilerin gelişmesini de teşvik etmeye büyük ölçüde yardımcı olur. Bir miktar yoğurdu bir kase içerisine alın ve bu yoğurda bir tampon batırın ve iki saat boyunca bu tamponu kullanın. Rahatlamak için bunu gün içerisin de iki kere yapın.

 • Ginseng

Menopoz dönemini her kadın belli bir yaşa geldiğinde yaşar. Bu menopoz sırasında kadınsı hormonların düzenlenmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Östrojen salgılanması azalmış olan kadınlarda östrojene benzer bir faaliyet göstermeye sahiptir. Bu sebep ile menopozal yaş grubundaysanız, ginsengi kuruluk, yanma ve oluşan vajinal kaşıntı sorunundan kolay bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olmak için tercih edip, kullanabilirsiniz.

 • Sarımsak

Maya enfeksiyonları için kullanılan bir diğer yaygın çare de düzenli bir şekilde her gün bir iki diş taze sarımsak yemektir.  Sarımsak ağız kokusu oluşturur ya da rahatsız eder diye düşünüyorsanız , yedikten sonra ağız kokusunu önleyici diş macunlarını kullanabilir ,bu durumu önleyici sakız ya da karanfil çiğneyebilirsiniz. Aynı zamanda tükettiğiniz bu sarımsak maya enfeksiyonunu temizlemenize de büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu yöntem, sarımsağın doğal antifungal, antibakteriyel ve doğal antibiyotik özelliklere sahip olmuş olması nedeniyle oldukça etkili bir yöntemdir.

 • Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı oldukça sağlıklı ve etkili olan bir yağdır.  Pek çok kozmetik alanında ve sağlık alanında karşımıza çıkan bu mucizevi çay ağacı yağı güçlü bir doğal mantar temizleyicisi olarak da karşımıza çıkar ve bize bu konuda büyük ölçüde yardımı olur. Temiz bir tampon üzerine yaklaşık bir iki damla organik çay ağacı yağını güzel bir şekilde damlatın ve vajinanıza 4 saat boyunca yerleştirin. Bu uygulamayı sabah ve öğleden sonraları yapın. Takılmış olan tampon ile yatmamaya özen gösterin. Bu uygulamayı, belirtileri hafifletmek için birkaç gün kullanmak yeterli olacaktır.

 • Kızılcık

Kızılcık pek çok sağlık sorununda kullanılan ve oldukça lezzetli olan bir bitkidir. genellikle mesane soruları için kullanılan kızılcık sadece mesane enfeksiyonları için değil, aynı zamanda maya enfeksiyonları sorununa da büyük ölçüde yardımcı olmak için de kullanılabilir. Vajinada üzerinde ki sağlıklı pH dengesinin yükseltilmesine de yardımcı olmak için düzenli bir şekilde her gün şekersiz kızılcık suyu içebilirsiniz. Düzenli bir şekilde kızılcık duyu içmek oluşabilecek mantar enfeksiyonu ile mücadeleye etmeye büyük oran da yardımcı olur.

 • Soğuk su

Su, vajinal kaşıntı problemini tedavi etmeye başlamak için ilk ve en etkili evde tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Bazen vücut içerisinde bulunan hassas cilt bölgelerinin, kimyasallar ile herhangi bir temasa girmiş olduğun da  vajinal kaşınmanın nedeni ısı olarak karşımıza çıkar. Bu gibi durumlar da uygulanacak olan soğuk su gibi basit bir şey vajinal kaşıntı probleminden ve oluşabilecek olan yanıklardan kurtulmanıza büyük ölçüde yardımcı olabilir. Aynı zaman da soğuk kompres uygulaması, uyuşma etkisi için de sık sık kullanılabilir.

 • Papatya

Genital bölge de kaşıntı ya da yanma problemi gibi bir takım problemler yaşarsanız, vajinanızda ki şişme ve kızarıklık durumuna bağlı bir durum olabilir. Papatya, vücudu dinginleştirici ve büyük oranda yatıştırıcı bir bitki olarak bilinir. Aynı zamanda bu bölgede ki yanma ve tahrişten kurtulmak için vajinal yangıyı hafifletmek için de sık sık kullanabilirsiniz. Bir miktar papatyayı kaynar su içerisinde yaklaşık 5 dakika boyunca iyice kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kapatıp, papatya suyunu soğuması için bir köşeye bırakın. İyice soğuduktan sonra vajinayı durulamak için bu suyu kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu yöntemi gün içerisin de 1 ya da 2 defa yapmaya çalışın.

 • Fesleğen

Fesleğen, içerisinde bulunan bileşikler sayesine antibakteriyel ve antimikrobik olmuş olmasının yanı sıra, vajina bölgesinde kaşıntı sorununa sebep olmuş olan kötü bir takım bakterilerin yok edilmesinde oldukça etkili ve çok yararlı olarak bilinen antifungal özelliklere sahip bir bitkidir. Birkaç dal fesleğen yapraklarını yaklaşık bir buçuk- iki bardak su içerisinde hemen hemen  17- 20 dakika kadar bir süre zarfında demlemeye bırakın. Bu fesleğen suyunu soğutun ve gün içerisin de hazırlamış olduğunuz karışımı iki kez için. Oluşan sağlık durumunuz i, düzelene kadar ve iyileşene kadar bu uygulamayı düzenli olarak yapmalısınız.

 • Bal

Bal, pek çok sağlık alanında kullanılan oldukça lezzeti olan bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda bal vajinal kaşıntı problemini de  tedavi etmeye yarayan bir başka ipucu olarak karşımıza çıkar. Vajinal kaşıntıya sebep olmuş olan her türlü mikrobik enfeksiyonu ortadan kaldırmak da size yardımcı olan antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip bir besin ögesidir. Bir miktar balı doğrudan bir merhem olarak, kaşıntının olduğu bölgeye yani durumdan etkilenmiş olan bölgeye uygulayın. Yarım saat boyunca bu şekilde  bekleyin ve temizlemek için ılık bir su kullanın. Oluşan kaşıntı belirtileri kaybolana kadar gün içerisin de yaklaşık iki kez ya da daha fazla uygulayabilirsiniz. Aynı zaman da, gün içerisinde 2 kez 1 su bardağı ılık suya karıştırılmış olan 1 ya da 2 çorba kaşığı balı tüketebilirsiniz. Şeker hastalarının doktora danışmasında fayda vardır. 

 • Biberiye

Biberiye yapraklarını yaklaşık 15 – 20 dakika boyunca su içerisinde beklettiğinizde, etkilenmiş olan genital bölgeye uygulanabilecek antibakteriyel bir solüsyon elde edersiniz. Kaşıntının oluşmuş olduğu bu bölgeye ve etrafındaki  kötü bakteriyel durumu engellemiş olduğundan dolayı, genital tahrişi önlemek için en iyi ev ilaçlarından biri olmuş olduğu bilinmektedir. Vajinal bölgenizi serin, kuru, nemli ve temiz tutmak, vajinal kaşıntıyı azaltmanın bilinen en etkili yollarından biridir. 

 •  Kefir

Probiyotik bakımından oldukça zengin ola bir besindir. Kefir mayası bulunması zor olduğu için çoğu kadın tarafından genellikle tüketilmez ve göz ardı edilir. Fakat bunun yanı sıra avantajları ve faydaları oldukça fazladır. Bununla birlikte, cildin maya enfeksiyonundan kurtulmasına büyük oranda yardımcı olduğu için vajinal kaşıntıyı da iyileştirmede   de en etkili yöntemlerden biridir. Düzenli olarak her gün 1 bardak ile 3 bardak arası kefir tüketimi, vajinal bölge de oluşan şiddetli kaşıntıyı hızlı bir şekilde azaltmanın etkili bir aracı olarak bilinir.

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir, vajina kaşıntısı nasıl geçer konulu yazımızda vajina kaşıntısına çözüm için evde uygulanabilecek yöntemleri paylaştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı