NE İYİ GELİR

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Mide şişkinliğine ne iyi gelir, mide şişkinliği nasıl geçer hususunda evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir bahsetmek istiyoruz. Mide şişkinliğine çözüm için yöntemler aşağıdaki gibidir.

Mide Şişkinliği Nasıl Geçer?

Mide şişkinliği nasıl geçer? Mide şişkinliği pek çok kişinin hemen hemen her gün yaşayabileceği bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman bu sağlık sorunu oldukça basit bir problemdir ve evde kolay bir şekilde basit bir takım tedavi yöntemleri ile kısa bir sürede tedavi edilebilmektedir. Örnek verecek olursak, mide şişkinliği rahatsızlığının nedeni eğer kabızlık ise, bağırsak hareketlerini hızlandırmakta kullanılan pek çok bitkisel tedavi yöntemi ve bunun yanı sıra pek çok ilaç tedavisi bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulamak oluşabilecek şişkinliği de ortadan kaldırmayı büyük ölçüde etkileyecek ve sağlayacaktır.

Bu durum ile birlikte, bir diğer sağlık sorunlarından kaynaklanmış olan mide şişkinliği probleminin şiddetini azaltmak ve tedavi etmek için doktor tarafından da uygun bulunmuş olduğu takdirde, bir takım reçeteli ilaçlar ya da bazı durumlarda cerrahi müdahale ile ameliyat da uygulanabilmektedir.

Yani sonuç olarak, mide şişkinliği sorunun giderilmesi ve tedavisi tam olarak genel anlamda, sorunun altında yatmış olan nedene bağlı olarak ve hastanın durumuna bağlı olarak kişiden kişiye göre. 

Aşağıda yazmış olduğumuz şeyleri de içeren tedavi yöntemleri ile pek çok zaman kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir:

 • Tetikleyicilerden Uzak Durma

Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz bazı yiyecekler ve bazı içecekler ya da bu yiyeceklerin gün içerisinde tüketilme saati ve zamanları mide şişkinliğini büyük ölçüde arttırıp, tetikleyebilmektedir. Bu sebep ile şişkinliği oluşturacak olan bu besinleri anlayabilmek be belirlemek için küçük bir günlük tutmak sizin için oldukça etkili ve faydalı bir yöntem olacaktır.

Gün içerisinde tükettiğiniz hangi öğünden ya da hangi yiyeceklerden sonra mide şişkinliği oluşuyor, rahatsız edici gaz sıkışması ya da gaz problemi gibi farklı bağırsak hareketleri de yaşadığınız takdirde bunları da günlüğünüze küçük küçük not almalısınız. Aynı zamanda tükettiğiniz her yiyeceği teker teker ve yavaş yavaş iyice çiğneyerek tüketmelisiniz. Mide şişkinliği gaz yapıcı etkisi olmuş olan bir takım sütlü ve lifli gıdalardan dolayı kaynaklandığını düşünüyorsanız, bu gıdalara günlüğünüz de belirterek bir sınırlama getirebilirsiniz.

Tüketmiş olduğunuz yiyecek ve içeceklerin sebebi ile oluşan mide şişkinliğini düzenlemek ve kontrol altına almak için herhangi bir diyetisyenden de yardım alabilirsiniz.

 • Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı sebebi ile gelişmekte olan mide şişkinliği sorununun önüne geçerek kontrol altında tutmak ve önlem almak için mümkün olduğunca süt ve süt ürünlerini tüketmekten büyük oranda kaçınılmalıdır.

 • İrritabl bağırsak sendromu

İrritabl barsak sendromu sorunu sebebi ile gelişen mide şişkinliği problemi söz konusu ise, beslenme şeklinize ve diyetinize lif açısından zengin oluş olan tahılları ve gıdaları dahil etmek faydalı bir durum olabilmektedir. Oluşabilecek stres seviyelerini de azaltmak meydana gelecek olan hastalığı kontrol altına almak için oldukça etkili ve doğru bir adım olacaktır.

 • Sıvı birikmesi

 Mide bölgesinde büyük bir şekilde sıvı toplanması (ödem) sebebi ile oluşan mide şişkinliği sorunu gelişmiş ise, bu durum çok daha ciddi bir sorun olarak görülmektedir ve sıvıları tutma özelliği olmuş olan tuzun besinlerde ve yapmış olduğunuz diyetlere daha az dahil edilmesi şişkinliği de büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

 • İlaçla Tedavisi

Mide şişkinliği problemi için başvurmuş olduğunuz doktor, size bu sağlık sorunun yani mide şişkinliğinin bağırsak da meydana gelen bir tıkanıklıktan, sıvı birikiminden (ödem) ya da herhangi bir olası yapısal bozukluktan dolayı olmuş olduğunu ve kaynakladığını düşünüyorsa, altın da yatan asıl nedeni tespit etmek amacı için endoskopi veya kolonoskopi, röntgen, ultrason ya da BT taramaları gibi bir takım tıbbi işlemlerin ve testlerin yapılmasını isteyebilmektedir. Doktorunuzun sizin için söylediklerini kulak ardı etmeden dinlemeye özen gösterin. 

Mide yanması sorunu, aşırı bir bakteriyel büyüme, irritabl bağırsak sendromu durumu, kabızlık problemi ya da rahatsız edici bir sağlık sorunu olan mide şişmesi sorununa sebep olmuş olabilecek bir diğer enfeksiyonları tedavi etmek amacı için çeşitli ilaçlar yazıp, reçete edebilmektedir.

 • Diüretikler

Mide çevresinde ve mide üzerin de meydana gelen rahatsız edici şişkinlik bu bölgede yoğunlaşmış olan sıvı birikimi ya da bilinen bir diğer adıyla ödem probleminden dolayı kaynaklanıyorsa, diüretikler burada sıvı birikimini önlemeye ve hafifletmeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.

 • Antibiyotikler

Antibiyotik kullanmak oldukça ciddi bir durumdur. Basit görünmüş olsa da son derece tehlikeli ve etkili bir yöntemdir. Bu sebep ile kafanıza göre antibiyotik alıp kullanmak zağlığınıza ve bağırsaklarınızda yaşayan yararlı bakterilere büyük ölçüde zarar verir ve K vitaminin öldürür. Bu sebep ile doktorunuz reçete etmediği takdirde antibiyotik ilaçları kullanmaktan kaçınmalısınız. Doktorunuzun reçete dahilinde kullanmanızı istediği antibiyotiği ise düzenli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Antibiyotikler mide üzerinde ki oluşan şişkinlik kişiyi rahatsız edici bir şekle ve enfeksiyonal bir hastalık sonucuna gelişmişse, durumu kontrol altında tutmak ve önlem almak için kullanmanız istenebilir ve dikkat edilerek bu tedavi yöntemi de uygulanabilmektedir.

Mide Şişkinliği Ameliyatı

Bağırsak üzerinde meydana gelmiş olan küçük  bir tıkanıklık sonucunda bile oluşabilen mide şişkinliği durumu vardır. Fakat bu tür mide şişkinliği sorununa pek rastlanıldığını söylemek mümkün  değildir, ancak böyle bir tıkanıklığın varlığı söz konusu ise, doktor meydana gelen bu sorunu ortadan kaldırmak için kişilere cerrahi müdahale uygulanmasını ve ameliyatı önerebilmektedir. Yapılacak olan bu cerrahi müdahaleler ile bağırsakların içerisinde ki tıkanıklık kolay bir şekilde giderilmektedir.

Mide Şişkinliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide şişkinliği sorununu tespit etmek ve ortaya bir tanı koyup tedavisini gerçekleştirmek için herhangi bir hastane de gastroenteroloji (sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalı) bölümüne başvurularak gerekli müdahalelerin yapılmasını sağlanır. Eğer sorun başka bir sebepten kaynaklanıyorsa doktorunuz sizi bir başka bölümlere de yönlendirebilir.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Mide şişkinliğine ne iyi gelir başlığımızda evde çözüm yöntemleri, doğal ve bitkisel yöntemlerin kullanılmasını işleyeceğiz.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir Evde?

 • Elma sirkesi

Ev yapımı katkısız elma sirkesi pek çok sağlık sorununa ve cilt sorununa iyi gelmektedir. Sadece dış görünüşü değil aynı zamanda sistemler üzerinde de de oldukça etkilidir. Elma sirkesi içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde, sindirim sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Aynı zaman da enzim açısından da oldukça fazla zengindir. Yaklaşık bir bardak su içerisine, ev yapımı olan elma sirkesinden bir çorba kaşığı kadar ekledikten sonra bu suyu bir iki kez karıştırıp, yemeklerden önce ya da yemeklerden sonra düzenli bir şekilde içebilirsiniz. Bu şekilde meydana gelebilecek olan, gaz problemi ile de mücadele edilmekte, mide asidini güzel bir şekilde sabitleyip dengelemekte ve yemeklerden sonra sık sık oluşabilecek olan mide şişkinliği ya da mide ekşimesi gibi bir takım sindirim sistemi sorunlarını da büyük ölçüde hafifletilmektedir.

 • Detoks suyu

Detoks suyu genellikle zayıflamak isteyen kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Genellikle salatalık, limon, çubuk tarçın ve elma ile hazırlanmış olan bu sular, hem laksatif hem de diüretik olmuş olarak vücuda destek olmakta ve yardım etmektedir. Lif açısından da oldukça zengin olmuş olan bir kaynak olarak karşımıza çıkan bu detoks suyunu, kabızlık ve ödem  gibi bazı sağlık problemlerini hafifletmek amacı için de tercih edebilirsiniz. 

 • Yoğurt

Yoğurt sofraların baş tacı olarak bilinen ve hemen hemen her yemeğin yanında tüketebildiğimiz doğal probiyotikler, bakımından zengin olan bir besin ögesidir. Probiyotikler bağırsak üzeirnde yaşayan sağlıklı bir takım bakterilerdir. Bu bakteriler sağlıklı ve düzenli bağırsak hareketliliği için oldukça önemli ve gereklidir. Aynı zaman da sindirimin hızlandırılmasını sağlamak için de gün içerisinde yeterli miktarda probiyotik alınmalıdır. Probiyotikler söz konusu olmuş olduğunda ise akla gelen en zengin probiyotik kaynağı olan yoğurt gelmektedir. Mide şişkinliği sorununu büyük ölçüde hafifletmek için her gün bir kase yoğurt tüketilebilmektedir.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir Doğa?

Yemek yerken ya da sakız çiğnerken rastladığımız hava yutma durumu, midede oluşan ağrılı gaza ya da gaz sıkışmasına neden olmaktadır bu gaz da mide şişkinliğine yol açmakta ve sebep olmaktadır. Örnek verecek olursak, eğer ağzınız açık bir şekilde sakız çiğniyorsanız, bu sakızı çiğnerken çok fazla hava yutabilirsiniz.

NOT: Sigara kullanıyorsanız, sigarayı bırakmak, alkol tüketimini aza indirerek kullanmayı sınırlandırmak, gün içerisinde bol miktarda egzersiz yapmak ve beslenme şeklinizle beraber yeme alışkanlıklarını da düzenleyip değiştirmek mide şişkinliğini önlemenin bilinen en etkili yolları arasında yer almaktadır.

Gün içerisinde porsiyonu büyük olan öğünler yemek, çok fazla öğün tüketerek birkaç kez yemek yemek ve bu yediğiniz öğünleri çok hızlı bir şekilde yemek genel olarak, mide şişkinliği sorunun en önde gelen sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük yaşantınız da büyük öğünler tüketmek yerine küçük öğünler ile düzenli bir şekilde  beslenmek ve yavaş yavaş, besinleri iyice çiğneyerek tüketmek sindirim sisteminizin sağlığı için ve bu durumun sürecini desteklemenin yöntemlerindendir.

Yemeklerden sonra mide şişkinliği problemi hissedilmesi söz konusu olmuş olduğunda, hafif bir yürüyüş doluluk hissinin hafiflemesine yardımcı olabilmektedir

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir Bitkisel?

 • Rezene tohumu

Mide şişkinliği sorunun tedavisi için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden ve bitkilerden bir tanesi  de rezene tohumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bitkinin pek çok faydasının yanı sıra aynı zamanda gaz giderici, diüretil, ağrı hafifletici ve antimikrobiyal özellikleri de bulunmaktadır. Bu sebep ile de, mide şişkinliği sorunu gibi sindirim sorunları için oldukça etkili ve faydalı olabilmektedir.

 • Nane

Nanenin sindirim sistemi içerisinde bulunmuş olan düz kasları büyük ölçüde rahatlama özelliği bulunmaktadır. Bu antispazmodik özelliği ise içerdiği mentol yağından gelmektedir. Gastrointestinal sistem, safra kanalı ve safra kesesinde meydana gelmiş olan spazmları düzenleyerek sakinleştirmektedir.

 • Zencefil

Zencefil bitkisi, mide şişkinliği rahatsızlığına sebep olmuş olan gazı hafifleterek mide şişkinliği sorununu ortadan kaldırmaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bağırsak kaslarını da gevşetme özelliği bulunmuş olan zencefil, sindirim problemlerini tedavi etmek için oldukça etkili ve mükemmel bir iş çıkarabilmektedir.

 • Papatya

Papatya çayı pek çok sağlık sorunu  için kullanılan bir bitki çayıdır. Aynı zamanda mide şişkinliği rahatsızlığından da kurtulmak için en sık kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Mideyi sakinleştirip, yatıştırma özelliği bulunmuş olan papatya çayı, antiinflamatuar ve antispazmodik etkiler de sunmaktadır. Bu sebep ile gün içerisinde bir bardak papatya çayı içmek bu sağlık sorunlarını gidermek için oldukça etkilidir. 

 • Kimyon

Kimyon, antimikrobiyal özelliklere sahip olmuş olan gaz giderici ve antispazmodik özelliklere sahip etkili bir bitkidir. Aynı zamanda, içerisin de bulunmuş olan bir takım maddeler sindirim sisteminde bulunan düz kasları büyük ölçüde rahatlatabilmektedir. Bu sebep ile, mide şişkinliği rahatsızlığı için de sık sık kullanılabilmektedir.

 • Anason

Anason, antispazmodik özelliklere sahip olmuş olan oldukça etkilere bir bitkidir, bu sebep ile de, sindirim sistemi rahatlamasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Hazımsızlık ve meydana gelen mide ekşimesi gibi bir takım sağlık sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olmuş olan anason, mide şişkinliği sorunu için de oldukça etkili bir çözümdür.

 • Muz

Muz, potasyum ve lif bakımından oldukça etkili olan ve oldukça zengin olan bir bitkidir. Sıvı birikimi sebebi ile oluşmuş olan mide şişkinliği rahatsızlığı hafifletmek için sodyum seviyelerini azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.

 • Hint yağı

Kabızlık sorunun belirtilerinden bir diğeri de mide şişkinliği olarak bilinmektedir. Hint yağı ise laksatif bir etki göstererek bağırsak hareketliliğini teşvik etmekte ve desteklemektedir. Bu sebep ile de, mide şişkinliği sorununu büyük ölçüde hafifletebilmektedir.

 • Yeşil çay

Yeşil çayı günlük hayatınızda sık sık tüketebilirsiniz. Normal poşet çaylardan çok daha fazla sağlıklı olan bu çay hem güçlü bir antioksidan olarak bilinmekte hem de diüretiktir. Vücut içerisinde ki fazla sıvının düzenli bir şekilde vücuttan atılmasını destekleyen ve yardımcı olan yeşil çay, aynı zamanda oluşan rahatsız edici gazın da hafifletilmesini sağlayabilmektedir. Bu sebep ile, mide şişkinliği sorunu için gün içerisinde bir ya da iki bardak yeşil çay içmek oldukça faydalı ve idealdir.

 • Aloe vera

Aloe vera bitkisi pek çok sağlık sorunu çin kullanılmakta ve oldukça etkili olabilmektedir. Aynı zamanda bu mucizevi bitki sindirim sistemi içinde büyük ölçüde yatıştırıcı olarak görev görmekte ve mide şişkinliği gibi oluşabilecek diğer sağlık sorunları ile büyük ölçüde baş etmektedir. Etkili bir antiinflamatuar özelliğe sahip  olmuş olan aloe vera bitkisi aynı zamanda, kabızlık, gaz sıkışması ve mide de oluşabilecek şişkinlik gibi bir takım sağlık problemlerini de hafifletmek için faydalı olabilmektedir.

 • Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı pek çok sağlık sorunun tedavisinde kullanılan aynı zamanda kozmetik alanda da büyük bir öneme sahip olan yağdır. Aynı zamanda hindistancevizi yağı oldukça besleyici, iyileştirici ve sakinleştirici özelliklere sahip olmuş olan mükemmel bir yağdır. Antiinflamatuar özelliklere sahip olmuş olduğu için bağırsak bölgesinde oluşan hareketliliği de teşvik edebilmektedir. Bu şekilde, mide şişkinliği rahatsızlığını düzenleyip hafifletebilmektedir.

 • Portakal

Portakal bilinen doğal bir lif kaynağıdır aynı zaman da içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde  asit kaynağı olarak da bilinir. Sahip olmuş olduğu bir takım asidik özellik mide üzerin de ki pH seviyesini bir miktar düşürmeye ve mide seviyesini düzelemeye yardımcı olmaktadır. Bu sebep ile de, mide şişkinliği rahatsızlığını büyük oranda hafifletebileceği düşünülmektedir.

 • Ananas

Ananas yalnızca lezzetli bir meyve olarak değil aynı zamanda oldukça güçlü bir antiinflamatuar olarak da karşımıza çıkmaktadır. Ananas içerisinde bromelain isimli bir enzimi içermektedir. Bu sebep ile, mide üzerinde ki proteinlerin parçalanmasına büyük oranda etki göstermekte ve yardımcı olmaktadır, aynı zamanda meydana gelen mide şişkinliğini de büyük ölçüde hafifletmektedir.

Mide şişkinliğine ne iyi gelir, mide şişkinliği nasıl geçer hususunda evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir yazımızda işledik. Mide şişkinliğine çözüm için yöntemler yukarıdaki gibidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı