NE İYİ GELİR

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesine ne iyi gelir, mide ekşimesi nasıl geçer konulu yazımızda, mide ekşimesine çözüm yolları içerisinde yer alan evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemleri paylaşacağız.

Mide Ekşimesi Nasıl Geçer?

Mide ekşimesi nasıl geçer? Mide ekşimesi rahatsızlığı ve reflü hemen hemen herkesin başına gelebilecek sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Bu sağlık sorunları  oluştuğu takdirde kişiler rahatsız oldukları durumdan dolayı tedavi yöntemlerine başvururlar ve başvurduğu tedavi yöntemleri genellikle kişinin kendi kendine almış olduğu önlemler ve reçetesiz ilaçlar ile kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Uygulanmış olan bu tedavi yöntemleri eğer kişilerin sorunun giderilmesinde yardımcı olmazsa, doktorunuz sizin için çok daha güçlü bir ilaçlar almanızı önerebilir ve kullanmanız gereken ilaçları reçete dahilinde yazabilmektedir. Eğer daha ciddi bir sağlık sorunu yaşanıyorsa ya da farklı bir durum söz konusu ise doktorlar cerrahi bir müdahalenin ya da ameliyatın iyi bir seçenek olmuş olup olmadığını tartışmanız için sizi daha iyi bir uzmana yönlendirebilmektedir.

Diğer bir sağlık sorunu durumları için doktorunuzun reçete olarak yazmış olduğu ilaç kullanıyorsanız, hastalık belirtilerinize olumlu yönde katkıda bulunup bulunamayacaklarını gözlemlemek ve öğrenmek için ilaç kullanırken bu durumu doktorunuzla konuşup yardım alabilirsiniz. Bu yapacağınız yöntem sizin kullanmış olduğunuz ilacın etki gösterip göstermediği konusunda bilgi almanız için önemli olabilmektedir. 

 • İlaç Tedavisi

Basit bir şekilde uygulanabilecek ilaç tedavisi ve aynı zaman da kişinin evde kendi kendine kolay bir şekilde uygulamış olduğu bir takım tedavi yöntemleri mide ekşimesi sorununu ortadan kaldırmak için uygulanabilmektedir. Fakat bazı durumlarda uygulanan bu tedavi yöntemleri fayda etmediği takdir de mide ekşimesinin ya da reflünün belirtilerini tedavi etmek amacı için dozajı yüksek olan çeşitli ilaçlar da kullanılabilir.

Doktorlar tarafından yazılmadığı takdirde reçetesiz olarak satılmayan ve eczanelerden kolay bir şekilde temin edebileceğiniz, bazı asit reflüsünü hafifletici bir takım ilaçlar bulunmaktadır.

 Bu ilaçlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Antasitler
 • Düşük doz proton pompa inhibitörleri
 • H2 reseptör antagonistleri

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu ilaçlar maalesef herkes için uygun olan ilaçlar değildir, bu sebep ile önce prospektüsler dikkate alınmalıdır. Meydana gelebilecek yan etkilerden dolayı bu ilaçları kullanmadan önce herhangi bir alerjiniz olup olmadığından ve herhangi bir yan etki yaratıp yaratmayacağından tam olarak emin değilseniz, bu durumu doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan bu ilaçları almamalısınız. 

 • Antiasitler

Antiasit ilaçlar mide ekşimesi sorununu ortadan kaldırmak ve azaltmak için bilinen en etkili ve en yaygın olarak kullanılmış olan ilaç grubudur. Kullanılan bu ilaçlar aynı zamanda kişilerde hazımsızlık problemi ile de büyük ölçüde mücadele etmektedir. Antiasitlerin içerisinde bulunmuş olan bir takım aktif maddeler, mide ekşimesi sorununa ve mide yanmasına neden olmuş olan mide asidini dengeleyerek nötralize etmektedir.

Mide ekşimesi rahatsızlığını yaşayan bazı hamile kadınların, sodyum bikarbonat veya magnezyum trisilikat içermiş olan antasitleri kullanması önerilmemektedir. Hamilelik dönemi sırasında herhangi bir antasitin kullanımını söz konusu ise, bu durumu doktorunuza danışmanız ve ilacın doktorunuz tarafından onaylanması gerekmektedir.

Antasitler durumun şiddeti ne olursa olsun uzun süreli kullanım için pek uygun değildir. Yaklaşık iki haftadan daha uzun bir süre boyunca antiasit kullanımı söz konusu ise, mide ekşimesi sorununun sebebi çok daha ciddi bir sağlık sorunu olabilmektedir.

 • Proton Pompa İnhibitörleri

Mide ekşimesi sorununu yaşamış olan kişi günlük hayatında hem birtakım yaşam tarzı değişiklikleri hem de antiasit ilaçlar almış olmasına rağmen hala belirtiler yaşamaya devam ediyor ise, herhangi bir doktora başvurması gerekebilmektedir. Doktor bu kişilere bir proton pompa inhibitörü reçete edebilmektedir. Proton Pompa inhibitörü mide tarafından üretilmiş olan doğal mide asidinin miktarını büyük ölçüde oranlamaya ve azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bu tür ilaçlar genellikle hastaların bir ay kullanılacağı şekilde yazılıp reçete edilmektedir. Eğer bir ay sonunda bu ilaçlar kişiye yardımcı olmazsa ya da tedaviyi tam anlamıyla tamamladıktan sonra yaşanan sağlık sorunun belirtilerinin tekrar geri dönmesi söz konusu ise, oluşan bu durumu muhakkak doktorunuza bildirmelisiniz. Bazı insanların proton pompa inhibitörlerini çok daha uzun bir süre boyunca kullanması, alması gerekebilmektedir.

Proton pompa inhibitörlerin kullanıldığı takdirde olası biryan etki görülebilmektedir. Fakat bu yan etkiler  genellikle oldukça hafiftir. Baş ağrısı, ishal ya da kabızlık sorunu, hasta hissetme, kramp şeklinde meydana gelen karın ağrısı, baş dönmesi ve döküntü gibi bir takım olası yan etkileri arasında yer almaktadır.

 • H2 Reseptör Antagonistleri

Proton pompa inhibitörleri de mide ekşimesi sorununu büyük ölçüde kontrol altına alamıyorsa, doktor tarafından kısa bir süreliğine H2 reseptör antagonistleri almanız da önerilebilir. Bu ilaçlar mide tarafından doğal olarak üretilen mide asidi miktarını büyük ölçüde azaltmaya etkili olmakta ve yardımcı olmaktadır. Meydana gelen yan etkileri çok  nadir olarak yaşanmaktadır. Bu durum ile birlikte, aynı zamanda olası yan etkileri arasında ishal sorunu, baş ağrıları, şiddetli baş dönmesi, döküntü halsizlik ve yorgunluk da olabilmektedir.

Mide Ekşimesi Ameliyatı

Tüm bu uygulanan tedavi yöntemleri mide ekşimesi sorununu  ve asit reflüsü problemini tedavi etmeye yardımcı olmuyorsa, bu durum için cerrahi bir müdahale ve ameliyat iyi bir seçenek olabilmektedir. Diğer bir yandan, asit reflüsü sorunu için uygulanacak olan ameliyat ve cerrahi müdahaleler her hasta için uygun değildir, aynı zamanda da, oldukça şiddetli ve zahmetli yan etkilere de neden olabilmektedir.

Uygulanmış olan bu reflü ameliyatına tıp dilinde  laparoskopik nissen fundoplikasyonu adı verilmektedir. Alternatif teknikler de geliştirilmeye devam etmektedir, fakat bu yöntemler henüz pek bilindik ve yaygın değildir.

Doktor tarafından önerilen bu ameliyat için cilt üzerinde sorunlu bölgeye küçük kesikler açılarak bu kesiklerin içinden sokulmuş olan bir takım özel cerrahi aletler kullanılmaktadır. Mide içerisinden sızan asidin durdurulmasına yardımcı olmuş olan, özofagus altında bulunan düz kas halkasını sıkıştırmak için sık sık kullanılabilmektedir. Genel anestezi altında hastanede yapılmış olan bir ameliyattır.

Pek çok hasta, uygulanan bu işlemden sonra iki ya da üç gün boyunca doktor müşahedesi altında olmak koşuluyla hastanede kalmaktadır. Hastanın  iş durumuna da bağlı bir durum olarak, yaklaşık üç ile altı hafta içerisinde iş yapabilecek durumuna da geri dönebilmektedir.

Kişiler ameliyat yaşadıktan sonraki ilk altı haftada beslenme şekillerini değiştirmek zorunda kalabilirler. Bu beslenme şeklinde ki besinler , baharatsız yalnızca kıyma, patates püresi ya da çorba çeşitleri gibi yumuşak yiyeceklerin tüketilmesi ve yenmesi gerekmektedir. Bazı insanlar, yapılmış olan bu cerrahi prosedürün sonrasında yutkunma, yutma, yemek yerken rahatsız olma ve meydana gelebilecek şişkinlik ile ilgili sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır, fakat bunlar zaman içerisinde düzelmektedir.

Mide Ekşimesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide ekşimesi rahatsızlığı ve tanısının tespit edilmesinde ve tedavi sürecin de ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi edinmek için herhangi bir hastanede gastroenteroloji (sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalı) bölümüne kolay bir şekilde başvurulabilmektedir.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesine ne iyi gelir, mide ekşimesi nasıl geçer evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri aşağıdakileri içermektedir.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir Evde

 • Sakız

Gün içerisinde yemek yedikten hemen sonra yaklaşık 30 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemek, gastroözofageal reflü hastalığının belirtilerini hafifletmeye ve dindirmeye büyük ölçüde katkıda bulunup yardımcı olabilmektedir. Bu yöntem aynı zamanda tükürük bezlerinde tükürük üretimini de büyük ölçüde artırmakta ve bağırsakta biriken asidi büyük ölçüde ayarlayıp gidermektedir. Alkali olmuş olursa, ağız içerisinde ki bu tükürük mide asitlerini de ayarlayarak nötralize edebilmektedir.

Bu sebep ile, asit midede meydana gelen reflü sorununu büyük ölçüde azaltmak için gün içerisinde bir şeyler atıştırdıktan sonra ya da yemek yedikten sonra karbonatlı, şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Aynı zamandan da mentollü sakız çiğnemek istiyorsanız tarçın aromalı sakızları nane aromalı sakızlar yerine kullanarak tercih edebilirsiniz.

 • Süt

Süt pek çok sağlık sorununa iyi gelen ve oldukça besleyici olan bir besin ögesidir. Aynı zamanda süt, midede asit üretimini geçici olarak şekilde tamponlanabilmekte ve mide de bulunan doğal asidi azaltmış olduğu için mide ekşimesi sorununu büyük ölçüde önleyebilmektedir. Aynı zaman da, özofagusta bulunmuş olan koruyucu astarı da yatıştırabilmektedir. Bu sebep ile, asit reflü sorununun belirtilerinden kurtulmak amacı için yağsız süt ya da onun yerine badem sütünü de tüketebilirsiniz.

Aynı zaman da bazı insanlar için süt kullanılması önerilmemektedir. Çünkü süt oldukça yağlı bir besin ögesi olmuş olduğundan dolayı, meydana gelen sorunu daha fazla kötüleştirebilmektedir. Bu sebep ile, kişiler etkili sonuçlar elde edebilmek için yağlı süt ve süt ürünlerinin yerine genellikle, yağsız süt, badem sütü ve soya sütü gibi yağ bakımından daha hafif sütlerin içilmesi önemle tavsiye edilmektedir.

 • Probiyotikler

Yoğurtta bol miktarda bulunan robiyotikler, pek çok sağlık sorunu için çözüm olarak bilinmektedir. Bu probiyotikler, toksik bileşikleri nötralize eden, ve kötü bakterilerin bağırsaklarda çoğalmasına engel olup öldüren ve aynı zamanda sindirim sistemi sağlığını da büyük ölçüde onarıp iyileştiren canlı bir takım mikroorganizmaları içermektedir.

Genellikle fermente süt,  bazı fermente edilmiş sebzeler, kefir, ev yapımı yoğurt, lahana turşusu probiyotikler bakımından oldukça zengin gıdalardan sadece bazılarıdır. Asit reflüsü sorununu büyük ölçüde rahatlamaya yardımcı olduklarından dolayı, bu bahsettiğimiz  besin ögelerinden herhangi birini düzenli olarak tüketebilir ve diyet yapıyorsanız, diyetinize de alabilirsiniz.

 • Magnezyum

Vücudunuza magnezyum (Mg) alımını artırmak, meydana gelebilecek asit reflüsü sorunu için büyük bir çözüm ve fark yaratabilecek doğal ilaçlardan yalnızca bir tanesidir. Vücudunuza magnezyum (Mg) almak için gün içerisinde biraz daha fazla somon, halibut, morina ve bir diğer soğuk su balıklarını tüketebilirsiniz. Ya da magnezyum takviye ilaçlarından kullanabilirsiniz. 

 • Vitamin B

B vitamini, içerisinde bulundurduğu özellikle folat ya da folik asit, midede oluşan asit reflüsü sorunu için oldukça etkili ve çok faydalıdır. Eğer B vitamini eksikliğiniz varsa eczanelerden kolaylıkla B vitamini takviyeleri alabilir ya da B vitamini açısından zengin olmuş olan gıdaları tüketebilirsiniz.

 • Vitamin D

Mide ekşimesi problemini tedavi etmek ve düzenlemek için faydalı olmuş olduğu bilinen doğal ilaçlardan bir diğeri de D vitamini olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün içerisinde D vitamini takviyeleri alabilir ya da güneşli havalarda bol bol güneş ışığından yararlanabilirsiniz.

İpuçları

 • Yemek yedikten sonra elma ya da birkaç adet badem tüketip yemek, mide ekşimesi sorununun başlamasını önlemeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bu duruma ek bir durum olarak, beslenme şekillerinize ve diyetinize yoğurt gibi probiyotik bakımından zengin olan gıdaları da ekleyin.
 • Özellikle yatmadan ve yatağa geçmeden  önce ağır yemek yemekten kaçının.
 • Vücut kitle endeksinize göre fazla kilonuz varsa, sağlık kiloya ulaşmak için kilo vermeye çalışın.
 • Mide ekşimesi sorununu hangi etkenin ve neyin tetiklediğini belirlemeye çalışın. Bilinmiş olan en yaygın tetikleyiciler arasında sigara, alkol, asitli ve gazlı içecekler, kahve, çikolata, turunçgiller, soğan, sarımsak, baharatlı, kızartılmış ya da yağlı gıdalar bulunmaktadır.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir Doğal

Aşağıda belirtilmiş olan bir takım yöntemler mide ekşimesi ve reflü gibi sağlık sorunu belirtilerini hafifletmeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir:

 • Gün içerisin de üç büyük öğün ( sabah, öğle, akşam) yemek yerine,  ara öğünleri arttırmaya ve daha küçük porsiyonlarda yemek yemeye dikkat etmelisiniz, yani kısaca az ama çok daha sık bir şekilde yemek yiyin. Gece yatmadan önce üç ya da dört saat içerisinde alkol tüketmekten kaçının ve gün içerisinde ağır ve yağlı yemeklerden uzak durarak en büyük öğününü akşam saatlerinde tüketmekten ve yatmadan önce yemek yemekten kaçının.
 • Eğer meydana gelen belirtilerinizin tetiklediğini düşündüğünüz ağır gelen ve yağlı olan yiyecek ve içecekleri tüketmekten uzak durarak kaçının. Ortak tetikleyiciler arasında genellikle Türk kahvesi, nescafe, çikolata, domates, alkol, aşırı yağlı ya da fazla baharatlı olan yiyecekler bulunmaktadır.
 • Aynı zamanda vücudunuza zarar veren sıkı kıyafetleri de giyinmekten uzak durun ve kaçının. Karın bölgesinin çevresini dar bir şekilde saran sıkı giysiler sağlık sorunu belirtilerinizi arttırarak daha da kötüleştirebilmektedir.
 • Yatağınıza yattığınızda başınızı yaklaşık 20 cm’ye kadar yükseltin. Aynı zamanda yatağınızın bir ucunun altına da bir parça ahşap ya da blok koymak gece meydana gelen belirtilerinizi azaltabilirsiniz. Fakat ekstra yastık kullanmaktan kaçının, çünkü ekstra yastık kullanmak karın bölgesine ekstra bir yük binmesi demektir.
 • Elinizden geldiğince ve mümkün olduğunda zihinsel yönden rahatlamaya özen gösterin. Oluşabilecek stres, mide ekşimesi sorunu ve reflü problemi gibi durum daha da fazla kötüleştirebilmektedir, bu sebep ile, stresli hissettiğiniz dönemlerde, rahatlama tekniklerini denemek oluşabilecek sağlık belirtilerinin hafifletilmesine büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.
 • Sağlıklı ve dengeli bir kiloya ulaşmak için vücut kitle endeksinize göre kilo vermeye çalışın. Eğer aşırı bir kiloluya sahipseniz, kilo vermek oluşabilecek sağlık belirtilerini azaltmanıza büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.
 • Sigara kullanıyorsanız eğer kullanmayı bırakın. Sigara dumanı başta sindirim sisteminiz olmak üzere tüm sistemlerinizi tahriş edebilmekte ve belirtilerinizi daha da kötü bir hale getirebilmektedir.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir Bitkisel

 • Elma sirkesi

Elma sirkesi, mide ekşimesi problemini tedavi etmek için kullanılabilecek evde uygulanacak en etkili yöntemlerden biridir. Sindirim sistemine yardımcı ve sindirimi kolaylaştırmak da etkili olarak ve midedeki asit üretimini dengelemeye yardımcı olarak tedavi sürecini hızlandırır.

 • Karbonat

Sodyum bikarbonat olmuş olarak da bilinen karbonat, asit reflüsü sorunun en sık yaşanan belirtisi olan mide ekşimesi probleminde hızlı bir rahatlama sağlayan doğal bir antasit olarak etki göstermekte ve görev görmektedir.

 • Aloe vera

Aloe vera, şifalı ve antiinflamatuar özelliklerinden dolayı, asit reflüsü sorunundan midede ve yemek borusunun içerisinde meydana getirebileceği iltihaplanmanın ve enfeksiyonların etkilerinden arınmaya yardımcı olmaktadır.

 • Meyan kökü

Meyan kökü, mide de oluşan pek çok sağlık problemlerini iyileştirici özelliklerinden dolayı mide ekşimesi için de oldukça  faydalı olmuş olabilen bir bitkidir. Meydana gelen mukus zarlarını rahatlatır, bağırsağın astarını büyük ölçüde korur, mide yanmasını azaltır ve gastrik spazmları hafifletir.

 • Rezene

Rezene sindirimi iyileştirmek ve mide spazmlarını baskılamak için oldukça faydalı bir bitkidir. Anetol adı verilmiş olan ve gastrointestinal sistemde spazmların hafiflemesine de yardımcı olan ve antiinflamatuar etkilere sahip olmuş olan bir bileşimi içermektedir.

 • Kimyon

Kimyon tohumları da mide ekşimesi sorunu çözmek için sık sık kullanılmaktadır, aynı zamanda kimyon mide asidi ve mide gazı gibi bir takım sindirim k sistemi sorunlarını da hafifletirken bir diğer asit reflüsü sorunun belirtilerine de yardımcı olmaktadır.

 • Zencefil

Zencefil bitkisi bilinen en doğal ve en etkili mide asidi ve gazı yatıştırıcılardan bir tanesidir. Mide ekşimesi sorununun oluşması durumunda, mideye yardımcı olmuş olması için zencefilden büyük ölçüde yardım alınabilmektedir.

 • Papatya

Papatya ve papatya çayı pek çok cilt problemi ve sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu bitkinin sağlık alanında kullanılmasının yanı sıra yatıştırıcı özellikleri ve oluşabilecek iltihabı azaltmaya yarayan etkileri de vardır ve asitlik düzeylerini de büyük ölçüde dengelemektedir. Asit reflü sorunun başlıca tetikleyicilerinden biri olmuş olan stres seviyelerini de büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 • Limon

Daha fazla mide asidi hastalığı nedeniyle asit reflüsü problemiyle karşı karşıya kalırsanız eğer, limon kullanmaya özen gösterin limonun alkalize edici faydaları bu durumu dengelemeye yardımcı olabilmektedir.

 • Karanfil

Karanfil pek çok sağlık sorununa iyi gelen hoş kokulu ve oldukça etkili bir bitki olarak bilinmektedir. Aynı zamanda karanfil, sindirimi hastalıklarını iyileştirmeye de büyük ölçüde yardımcı olmuş olan pinen, kapsaisin ve öjenol olarak bilinen bileşikleri de bol miktarda içermektedir, bu sebeple de, asit reflüsü sorununu tedavi edebilmek için etkili ve  faydalı olabilmektedir.

Mide ekşimesine ne iyi gelir, mide ekşimesi nasıl geçer konulu yazımızda, mide ekşimesine çözüm yolları içerisinde yer alan evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemleri paylaştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı