NE İYİ GELİR

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Kireçlenme eklemlerden bir veya daha fazlasının iltihaplanmasına denir. Kireçlenme genelde yaşa bağlı olarak ortaya çıkar, yaş ilerledikçe eklem ağrıları artar ve sertleşme meydana gelir. Kireçlenmenin en yaygın türleri osteoartrit ve romatoid artrittir.

Kireçlenme kemik uçlarının sertleşmesi ve kayganlığının deforme olması sonucu meydana gelmektedir. Böylece kişinin hareket kabiliyeti giderek azalır, zamanla kireçlenme hareket esnasında acıya dönüşür.

Ürik asit kristalleri, sedef hastalığı, lupus hastalığı veya enfeksiyonlar kireçlenme hastalığının altında yatan sebepler olarak gösterilir.

Kireçlenme hastalığının tedavisi, hastalığın deneklerine bağlı olarak değişir. Genelde yaşlanmayı geciktirici önlemler alanarak hastalığın önüne geçilmeye çalışılır.

Kireçlenmenin Belirtileri

Kireçlenmenin en bariz belirtileri, eklem tutulması ve hareket esnasında eklem bölgelerindeki ağrılardır. Bunların dışında;

  • Ağrı
  • Sertlik
  • Şişme
  • Kızarıklık
  • Hareketlerde kısıtlanma gibi belirtileri de vardır.

Kireçlenmeye Ne Sebep Olur?

Kireçlenme iki ana tipe ayrılır: Osteoartrit ve romatizmal kireçlenme. İkisi de direkt eklemleri hedef alır.

Osteoartrit: Kemiklerin uçlarında sertleşme meydana gelir, kayganlık zamanla ortadan kalkar ve en basit hareketleri yapmak bile acı verici ve imkansız hal alır. Eklemlerde meydana gelen aşınma yıllar sürebilir bundan dolayı hastalığın erken farkedilmesi tedavi sürecini kolaylaştırır.

Romatizmal Kireçlenme: Romatizmal kireçlenme; bağışıklık sistemi, eklem parçaları ve aklem kapsülünü kapsayan saldırı sonucu meydana gelir. Sinovyal sıvı olarak da adlandırılan bu astar iltihaplanmaya ve şişkinliğe neden olur.

Risk Altında Olanlar

Kireçlenme hastalığı riski altında olan gruplar şunlardır:

Kalıtsal: Eğer ailede anne veya babada kireçlenme hastalığı varsa genetik olarak çocuklar da risk altındadır.

Yaş: Kireçlenme yaşa bağlı olarak da ortaya çıkabilir. 50 yaş üzeri risk altında gösterilmektedir.

Cinsiyet: Yapılan bilimsel çalışmalar, kadınların erkeklere oranla daha fazla kireçlenme hastalığına yakalandığını ortaya koymaktadır.

Obezite: Aşırı kilolu kişilerde, özellikle diz ve kalça kısımlarında kireçlenme riski oldukça yüksektir.

Kireçlenme Teşhis ve Tedavisi

Yukarıda belirttiğimiz belirtileri kendinizde görürseniz mutlaka doktora başvurarak kesin teşhisin konulmasını sağlamalısınız. Fiziki muayene esnasında doktorunuz şişlik, kızarıklık gibi belirtileri kontrol edecektir. Buna ek olarak aşağıdaki bazı yöntemleri önerebilir:

Laboratuvar Testleri: Teşhis için doktorunuz sizden kan, idrar veya eklemlerden alınan sıvı testi isteyebilir. Böylece kireçlenmenin türünü belirleme noktasında bu testler doktorunuza yardımcı olacaktır.

Görüntüleme: Kemiklerin mevcut durumunu ve hastalıktan ne kadar etkilendiğinizi test etmek için düşük seviyeli radyasyonlu MR, tomografi veya röntgen isteyebilir. Böylece eklemlerdeki son durum belirlemeye çalışır.

Artroskopi: Bazı durumlarda doktorunuz eklemleri görüntüleyerek hareketlerin kontrolünü inceleme gereği hissedebilir.

Yukarıda belirttiğimiz süreçler yardımıyla teşhis konulduktan sonra tedavi kısmına geçilir. Hastalığın durumuna ve kişinin sağlık koşullarına bağlı olarak tedavi sürecinde farklı kombinasyonlar uygulanabilir.

İlaçlar: Genelde tercih edilen ideal tedavi metodudur. Kireçlenmenin nedenleri ve seviyesi belirlendikten sonra ilaçlı tedavi uygulanır, eğer ilaçlı tedavi hiçbir şekilde sonuç vermezse cerrahi operasyon yapılabilir.

Kireçlenme İçin Bitkisel Tedavi

Kireçlenme hastalığının tedavisi için buraya kadar yapmanız gereken şeyleri anlattık. Önemli bir uyarı olarak tekrar etmeliyiz ki kesinlikle doktorunuzun hastalığa kesin teşhis koyması ve tedavi metodunu belirlemesi gerekir. Sağlık koşullarınızı da göz önünde bulundurarak bazı bitkisel yöntemlerle hastalığın tedavi sürecine destek olabilirsiniz.

Aloe Vera: Aloe vera aynı zamanda etkili bir ağrı kesici olarak bilinir. Aloe veranın jel ürünleri kireçlenme ağrılarının geçiştirilmesinde yardımcı olduğu düşünülmektedir. Aloe vera jelini eklem ağrılarının olduğu yere düzenli olarak masaj yaparak sürmek ağrıları azaltabilir.

Boswellia: Boswellianın anti inflamatuar özelliğe sahip olması kireçlenme tedavisinde de kullanılmasını sağlamaktadır. Alternatif tıp yaygın şekilde kullanmaktadır. Boswellia tablet ve krem ürünleri şeklinde kullanılmaktadır. Eklemlerde yumuşamayı ve yağlanmayı sağladığı düşünülmektedir.

Kedi Pençesi: Kedi pençesi artrit şişliği azaltabilen başka bir anti inflamatuar bitkidir. Kedi pençesi aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. Bitkinin kireçlenmeden kaynaklanan hasarları iyileştirdiğine dair bilimsel bir kanıt yok lakin şişliklere iyi geldiği düşünülmektedir.

Okaliptüs: Okaliptüs bitkisinin yaprakları ve bitkiden elde edilen yağın kireçlenmeden kaynaklanan şişlikleri azalttığı düşünülür.

Zencefil: Zencefilin kireçlenmeyi iyileştirdiğine dair yeterli bilimsel delil olmamasına rağmen kireçlenmeden kaynaklanan şişlere faydalı olduğu düşünülmektedir. Düzenli olarak günde bir bardak zencefil çayı içmek sorunu azaltabilir.

Yeşil Çay: Dünyanın en popüler içecekleri arasında gösterilen yeşil çay kireçlenme hastalığına da kısmen faydalıdır. Düzenli olarak günde 1-2 bardak yeşil çay içmenin kireçlenmeye karşı faydalı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Zerdeçal: Zerdeçal ağızdan alındığında eklem ağrılarını azalttığı bilimsel deneylerle ispatlanmıştır. İnsanlar üzerinde bu konuyla alakalı yeterince bilimsel deney yapılmamış olmasına rağmen zerdeçalın aynı zamanda kireçlenmeden kaynaklanan şişliğe faydalı olduğu düşünülmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kireçlenme tedavisinin etkili olması için hastalığın erken teşhisi önemlidir. Tedavi sürecinde hastanın yaşam tarzını değiştirmesi gerekir ve gerekirse fiziki tedavi desteği almalıdır.

Eğer kiloluysa mutlaka fazla kilolarından kurtulmalıdır çünkü zaten deforme olan eklemler aşırı kilo karşısından daha fazla olumsuz yönde etkilenecektir.

Mümkün olduğunca fazla hareket edilmelidir. Kısa yürüyüşler, hafif egzersizler hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı