NE İYİ GELİR

Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyona ne iyi gelir, depresyon nasıl geçer hususunda depresyona evde çözüm yolları ve tedavisi hakkında doğal ve bitkisel yöntemleri paylaşıyoruz.

Depresyon Nasıl Geçer?

Depresyon pek çok sebepten dolayı ya da durumdan dolayı oluşan psikolojik bir sağlık sorunu olan bir durumdur, bu sağlık sorunu belirli dönemlerde ve belli olaylar sonucu oluşabilen ve tedavi edilebilen  bir ruh sağlığı bozukluğu durumudur. Genellikle, ilaç, psikoterapi ya da her ikisinin kombinasyonu ile birlikte tedavi edilebilmekte ve bu sağlık sorunun belirtileri bir miktarda olsa hafifletilebilmektedir.

Depresyon problemi ve depresyona uygulanacak tedavisinin kişiler de olumlu sonuçlar vermesi için mümkün olduğunca ve olabildiğince kişiye özel bir şekilde tasarlanması gerekir. Hemen hemen her tedavi yöntemi uygulama yapılan her hastaya yardımcı olmayabilmektedir. Bu sağlık sorununa neden olan problemin sebebinin farklı olması ve kişilerin ruhsal değişikliklerinin bulunmasından dolayı uygulanacak olan tedavi yöntemleri de değişiklik gösterebilmektedir. Sizin için en doğru, en etkili seçenekler için doktorunuz ve tedavi ekibinizle konuşmanız da oldukça fazla önem vardır. 

 • Psikoterapi

Depresyon rahatsızlığını tedavi etmek amacı için en sık kullanılan yöntem psikoterapidir. Bu durum pek çok zaman kişilerde olumlu sonuçlar vermekte ve rahatsızlığın kısa bir sürede tedavi edilmesini sağlamaktadır. Uygulanan bu tedavi yönteminin ve psikoterapinin bilinen pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu uygulanacak çeşit kişiden kişiye göre değişmektedir. 

 • Kişiler arası ilişkiler terapisi

Nispeten de olsa çok daha kısa süreli olan bu tedavi yönteminde, genellikle kişilerin ilişkilerin de olan değişikliklerin ya da durumlarının depresyon sorununa olan etkisi üzerinde daha fazla durulmaktadır. Tedavinin asıl amacı, hastaların iletişim becerileri ve çatışma-çözme becerileri gibi bir takım becerilerini büyük oranda geliştirmelerine yardımcı ve destek olmaktır.

 • Bilişsel davranışçı terapi

Bilişsel davranışçı terapi, genellikle insanların depresif duygularını büyük oranda güçlendiren bilişsel bir takım çarpıtmaları ve davranış kalıplarını tanımlamalarına ve değiştirmelerine, destek ve yardımcı olabilmek için pek çok kişi tarafından tercih edilebilmektedir. Pek çok zaman kısa süreli olmuş olan bu depresyon yardımcısı terapi çeşidinde, mevcut sorunlar ve bir takım becerileri öğretimi üzerinde odaklanılmaktadır.

 • Sosyal beceri terapis

Bu terapi yönteminde ki amaç hastalara sağlıklı ilişkiler kurmayı ve kurdukları ilişkileri sürdürebilmeyi aşılayıp belirli yöntemlerle öğretmektir. Depresyon sorununa sebep olan bir takım belirtilerinden mustarip olan hastalar ile  iletişim becerilerinin iyi bir hale gelmesi ve geliştirilmesi diğer insanlarla güçlü bir takım sosyal ağların nasıl kurulması gerektiği (dürüstlük ve saygıya dayalı) öğretilmektedir.

 • Psikodinamik terapi

Depresyon sorunu yaşayan bir takım hastaların bilincinde olmadığı ya da zaman geçmesine rağmen bir iyileşme yaşanmayan duygusal yaralarını keşfetmesine oldukça fazla yardımcı olmayı içermektedir. Geçmişiniz de ki yaşamış olduğunuz bazı tatsız deneyimler ve çözülmemiş ruhsal bir takım durumlar tekrar gündeme getirilerek hızlı bir şekilde çözüme ulaştırılmaktadır.

 • Destekleyici terapi

Depresyon tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise destekleyici terapidir.  Bu tip bir terapi yönteminde ise, sorunu yaşayan hastanın belli bir süre dinlenilmesi amaçlanmaktadır. Konuşmaya ve içini dökmeye istekli olan hasta, konuştukça ve içinden geçenleri, hissettiklerini anlattıkça hislerini dile getirdikçe kendisini biraz daha iyi hissedebilmektedir. Anlayışlı bir şekilde konuşurken hastasını dinleyen terapi doktoru hastanın yerine kendini koyarak empati yapar ve hastasına büyük ölçüde destek olup, tedavi sürecinde onun yanında olur. 

 • Davranışsal aktivasyon terapisi

Bu terapi yöntemi de depresyon problemi yaşayan kişilerin sık sık başvurduğu yöntemlerden birisidir. Davranışsal aktivasyon terapi yönteminde, adından da anlaşılmış olacağı üzere, amaç sorunu yaşayan hastanın hoş bir takım aktiviteler ile günlük hayata göre daha fazla ilgili olmasını sağlamaktır. Çevresiyle arasında etkileşim kurmaya başlayan ve aktivitelerle meşgul olmuş olan ruhsal sıkıntıya sahip hasta, depresyon sorunun oluşturduğu içsel burukluktan ve baskısından uzak kalarak bu problemle baş edebilmektedir. 

 • Problem çözme terapisi

Depresyon sorununu yaşayan hastanın yaşadığı bu sorunun hangi sebepten kaynaklandığını bilmediği durumlarda, problemlerini tanımlamak üzerine odaklanılmaktadır. Depresyonun sebebi olan problemler tespit edildikten sonra, doktor tarafından hastaya çeşitli bir takım çözüm yöntemleri sunulmaktadır. Bu problemlerine çözüm bulabilen hasta, çözümleri uyguladıktan sonra depresyon sorunun belirtilerinden büyük ölçüde kurtulabilmektedir.

 • Aile ve çift terapisi

Depresyon sorununu yaşayan kişi ev içerisinde bulunan diğer bireyleri de olumsuz yönde etkilediğinde ya da hastanın yaşamış olduğu depresyon sorunun da aile bireylerinin de büyük etkisi olması durumunda, aile ya da çift terapisi düşünülebilmektedir. Bu şekilde sorun kolay bir şekilde çözüme ulaşabilir. 

 • İlaç Tedavisi

Depresyon sorununu ve meydana getirdiği belirtilerini bir miktar da olsa hafifletmek için kullanılabileceğiniz, reçeteli ya da reçetesiz pek çok ilaç bulunmaktadır. Yapılmış olan bir takım araştırmalara göre, bu kullanılan ilaçlar bir psikoterapi ile beraber uygulandığında çok daha fazla etkili olmaktadır. 

Depresyon sorunu için reçete edilebilecek bazı ilaçlar şu şekildedir:

 • Trisiklik antidepresanlar

Depresyon için geliştirilmiş olan ilk antidepresanların arasındadır. Yeni çıkan antidepresan ilaçlara oranla kıyaslayacak olursak bu  ilacın yan etkileri biraz daha fazladır fakat bazı hastalarda çok daha fazla etkili olabilmektedir. Bu ilacı kullanmadan önce bir doktora danışanız da fayda vardır. 

 • Monoamin oksidaz inhibitörleri

Genellikle bilinen eski tip bir antidepresan ilaç  olan monoamin oksidaz inhibitörleri, hastalarda yüksek tansiyon rahatsızlığına neden olabileceği için bu ilaç doktor tarafından belirlenen, belirli takım diyet listesi ile birlikte alınmalıdır. Bilinen diğer ilaçlarla beraber kullanıldığında da olumsuz yönde etkileşime girebileceğinden dolayı, bu ilacı kullanırken muhakkak dikkatli olunmasında ve bir doktora danışmadan kullanılmamasında fayda vardır.

 • Selektif serotonin geri alım inhibitörleri

Depresyon sorunun tedavisi için en sık reçete edilen ilaçlardandır. Diğer bir antidepresan ilaçlara oranla bu ilacın yan etkileri çok daha azdır.

 • Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri

Selektif serotonin geri alım inhibitörlerine benzer ilaçlar olsa da, bu tip antidepresan ilaçları  daha yeni ilaçlardır. Serotonin ile birlikte norepinefrin geri alımını da büyük ölçüde bloke etmektedirler. Kullanmadan önce muhakkak bir doktora danışmalısınız, aksi takdirde pek çok sıkıntıya sebep olabilirsiniz. 

 • Hastanede Tedavi

Depresyon sorununu yaşayan hastanın, belli şekillerde kendine ya da çevresinde bulunmuş olan diğer kişilere karşı zarar verme riski olduğu takdirde, hastanın tedavi sürecinin hastanede geçmesi ve doktor kontrolü altında yapılması gerekebilmektedir. Depresyona girmiş olan hastanın son zamanlarda ki tavırları ve özellikle intihar düşünceleri içinde olması hasta için büyük bir tehlike oluşturabilmektedir.

Hastanede uygulanan tedavi sırasında hem psikoterapi hem de bir takım ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.

Hastanın hastaneden ayrıldıktan sonra, bir müddet daha tedavi programına devam etmiş olması önerilebilmektedir. Hastanın tamamen iyileştiğinden emin olmak için hemen hemen her  gün düzenli bir şekilde yaklaşık birkaç saat boyunca bu terapiler uygulaması gerekmektedir.

Depresyon İçin Hangi Doktora Gidilir?

Depresyon sorununu yaşayan hastanın bu problemin tanısı ve tedavisi için ilk olarak bir psikoloğa ya da herhangi bir hastane de psikiyatriste başvurulmaları önerilmektedir. 

Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyona ne iyi gelir kapsamında evde çözüm için uygulanacak doğa ve bitkisel yöntemler aşağıdakilerini içermektedir. İşte depresyona iyi gelen şeyler.

Depresyona Ne İyi Gelir Evde?

 • Balık yağı

Balık yağı omega-3 bakımından oldukça zengin olan bir yağ çeşididir ve pek çok sağlık sorunun da kullanılan tedavi yöntemleri arasında da yer almaktadır. Bu etkili yağ hakkında yapılan araştırmalar, depresyon sorununu yaşayan hastalarını genellikle vücutlarında ki düşük omega-3 yağ asitlerine sahip oldukları ortaya koymuştur. Balık yağları genellikle normal beyin fonksiyonları için gerekli olan omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek bir yağ olduğundan dolayı kullanıldığı takdirde nedenle de depresyon hastaları için bu yağı kullanmaları önerilmektedir.

 • Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı olması ile bilinen bir besin ögesidir. Aynı zamanda yulaf ezmesi, vücutta ki serotonin düzeylerini arttırmakta da o oldukça etkilidir ve bu şekilde oluşan stres hormonlarını da büyük oran da düşürmektedir. Meydana gelen kaygı ve depresyonun üstesinden gelmeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bu sebep ile ruhsal sıkıntılar yaşadığınız yani depresyona girdiğiniz dönemde yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. 

 • Epsom tuzu

Banyo yapmak ve sıcak su altında durmak her zaman yatıştırıcı bir etki göstermektedir ve vücudun ısısını büyük ölçüde yükselterek ruh halini düzenlemektedir. Bir takım ekavantajlar için, oldukça etkili olan bu Epsom tuzlarından kolay bir şekilde yardım ve destek alabilirsiniz. Epsom tuzunun içerisinde  bulunan magnezyum (Mg) sülfat, anksiyete belirtilerini büyük miktarda hafiflemekte ve meydana gelen yüksek tansiyonu düşürmektedir. Banyo yaptığınız suyunuzun içerisine lavanta ya da vanilya gibi uçucu yağlar eklemeyi de sık sık deneyebilirsiniz

Depresyona Ne İyi Gelir Doğal?

Depresyon sorunu büyük ölçüde ve çok ciddi seviyelerde değilse, kişi evde kendi başına tedavi yöntemleri ile oluşan bu depresyon belirtilerini kolay bir şekilde hafifletebilmektedir.

Hafif depresyon belirtilerine yardımcı olması için kişinin kendi başına yapabileceği bazı tedavi yöntemleri ise şekildedir:

 • Yakınlardan destek

Kişiler yaşamış olduğu depresyon sonrası oluşan bir takım sağlık problemlerini çevresinde bulunan diğer insanlarla konuşarak paylaşımda bulunduğu takdirde, kendisini biraz daha iyi hissedebilir. Bu sebep ile, pek çok insan ailesinden, arkadaşlarından ve eşinden, kısacası kendini yakın görmüş olduğu kim varsa ondan destekleyici yardım almaktadır.

 • Çevrimiçi kaynaklar

Özellikle depresyon rahatsızlığına yardımcı olan pek çok, blog ve web sitesi, haber bülteni ve bu sağlık sorununda yanınızda olabilecek birçok çevrimiçi program bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerine başvurarak destek alabilirsiniz.

 • Kişisel gelişim kitapları

Son zamanlarda hızlı bir artış gösteren kişisel gelişim kitapları depresyon problemi yaşayan kişilerinde okuyabileceği türdendir. Piyasada pek çok ilgi çekici ve yol gösterici kişisel gelişim kitabı bulunmaktadır. Bu kişisel gelişim kitaplarının bazıları kişinin günlük hayatında yaşamış olduğu belli başlı problemlerle nasıl baş edebileceği konusunda oldukça faydalı bilgiler barındırmaktadır.

Depresyona Ne İyi Gelir Bitkisel?

 • Elma

Her gün bir adet yenmesi gereken ve hemen hemen her derde deva olabilen faydalı meyvelerden bir diğeri de elma, bu pek çok probleme iyi gelen meyve aynı zaman da depresyon durumuyla da büyük ölçüde mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir. Uzmanlar depresyon sorununu ve meydana getirdiği belirtileri büyük ölçüde önlemek için her gün düzenli bir şekilde 1 adet elma yenmesini tavsiye etmektedir.

 • Safran

Safran, beyin üzerinde ki serotonin düzeylerini büyük ölçüde artırmaktadır, bu şekilde de hafif düzeyde olan depresyonu iyileştirebilmektedir. Yemek için oldukça lezzetli bir baharattır. Düzenli bir şekilde bu baharattan bir tutam alabilir ya da bir miktar yiyeceğinize ekleyebilirsiniz.

 • Gül yaprakları

25-30 adet arası değişen taze gül yapraklarını suyun içine koyun. Yaklaşık 12-15 dakika boyunca güzel bir şekilde kaynatın. Kaynamış olan bu karışımı biraz soğutun ve içerisine şeker ekleyin. Bu karışımı gün içerisin de iki ya da üç kez düzenli bir şekilde içebilirsiniz. Sakinleştirici bir bitki olmuş olan gül, depresyon rahatsızlığının belirtilerini büyük ölçüde  hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

 • Kahve

Hemen hemen her gün bir fincan Türk kahvesi ile güne tazeleyici bir başlangıç yapmak günü dinç bir şekilde ve zinde geçirmenize yardımcı olur.  Kahvenin içerisinde bulunmuş olan kafein nedeni ile iyi zinde tutan bir duygu durum yükselticisidir ve sizi gün içerisinde çok daha iyi hissettirir. Düzenli bir şekilde gün içerisinde 1 ya da 2 fincan kahve içmek oluşabilecek hafif depresyon sorununu önleyebilmektedir. Fakat tedavi amacı için kullanılsa da gün içerisin de 2 bardaktan daha fazla tüketmek oldukça zararlı olabilmektedir. Aksi takdirde, depresyon sorunu daha fazla artırabilirsiniz.

 • Sarımsak

Sarımsak, içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesin de serotonerjik, adrenerjik ve dopaminerjik sistem ile etkileşerek önemli antidepresan aktivitesi göstermektedir. Kronik bir sağlık sorunu olarak çıkan depresyon problemi, uykusuzluk problemi ve yorgunluğun üstesinden büyük ölçüde gelmek için evde uygulanabilecek en etkili bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkabilmektedir.

 • Kaju

Depresyon sorunu yaşayan kişilere uygulanan  tedavilerin bir diğerinde de niasin, B3 vitamini formu kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemin de genellikle kaju fıstığına başvurabilirsiniz. Çükü kaju fıstığı içerisinde bulunan vitaminler ve B3 vitamini açısından oldukça iyi ve etkili bir kaynaktır. Bu sebep ile, depresyon problemi için düzenli bir şekilde tüketmek oldukça önemlidir.

 • Kereviz

Kereviz oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır. Tadı pek sevilmese de içerisinde bol miktarda hem potasyum hem de folik asit içermektedir. Bu bileşenler ise vücudumuz için oldukça etkili ve önemlidir. Aynı zamanda depresyon sorunlarında da tüketildiği takdirde sık sık etkili olabilmektedir. Bu sebep ile depresyon sorunu  belirtilerini düzenlemek ve hafifletmek için beslenme düzeninize ya da yapmış olduğunuz bir diyet varsa, diyetinize kereviz bitkisini de ekleyebilirsiniz.

 • Badem

Badem her sabah uyandığınızda 3 adet ve 7 adet arasında tükettiğiniz takdirde gün içinde zinde kalmanızı ve dinç bir şekilde olmanızı sağlar. Pek çok faydası olan bademin aynı zamanda depresyon sorunuyla da mücadele etmek gibi bir özelliği de vardır. Bu sorun ile mücadele etmeye büyük ölçüde yardımcı olan bu bitkinin yardımcı olmasının sebebi çinko ile birlikte B12 vitamini bakımından oldukça zengin olmuş olmasıdır, bu sebep ile, depresyon sorunu belirtilerini büyük ölçüde hafifletmekde günlük olarak sık sık tüketilebilmektedir.

 • Kuşkonmaz

Kuşkonmaz pek çok sağlık alanında kullanılan ve içerisinde bulunan bileşenlerin yanı sıra E vitamini ve E vitaminin yanı sıra folat bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır, bu sebep ile de beynin çalışma işleyişini artırıp ruh halinin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu duruma ek bir durum olarak kuşkonmaz, beyin içerisinde ki serotonin üretiminden sorumlu olmuş olan triptofana da sahiptir. Dolayısıyla, ruh halini de büyük ölçüde dengeleyebilmektedir.

 • Ispanak

Folik asit bakımından zengin olan bir diğer bitki ise ıspanak olarak karşımıza çıkmaktadır. Serotonin seviyeleri, folik asitten yoksun olmuş olduklarında düşmekte ve depresyon sorunu gelişmektedir.

 • Meyan kökü

Meyan kökü bitkisi, vücut içerisinde ki ortizol üretimini engelleyebilen bir kimyasal olan glisirizin maddesini bol miktarda  içermektedir. Bu sebep ile depresyon sorunun belirtilerini büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

 • Papatya

Papatya pek çok özelliği olan ve sağlık sorununa iyi gelen oldukça güçlü bir sakinleştirici olarak bilinmektedir. Depresyon sorunu belirtilerini hafifletmek için etkili olmuş olması da hiç şaşırtıcı bir durum değildir. Gün içerisinde yaklaşık bir fincan papatya çayı içmek kişinin kendisini çok daha iyi hissetmesini ve dinç olmasını sağlayabilmektedir.

 • Yeşil çay

L-theanine gibi pek çok temel besin maddesi içeren yeşil çay, meydana gelen depresyon sorununu ve ruh halini iyileştirmekte ve yorgunluğu gidermektedir. Sonuçları en üst düzeye çıkarmak için, özellikle kahvaltı yaptıktan sonra gün içersin de birkaç kez yeşil çay içip tüketebilirsiniz.

 • Muz

Muz potasyum bakımından oldukça zengin olan ve sadece fiziksel gücünüz için değil aynı zamanda zihinsel sağlığınız için de oldukça iyi bir meyvedir. Sadece potasyum bakımından değil aynı zamanda magnezyum (Mg)bakımından da oldukça zengindir. Bu sebep ile, depresyon sorununa oldukça iyi gelmektedir. Kendinizi biraz daha iyi hissetmek için gün içerisinde 2-3 adet muz yiyebilirsiniz.

 • Kabak çekirdeği

Muz gibi, kabak çekirdeği de depresyonun ortadan kaldırılması için yararlı olan magnezyum (Mg) açısından oldukça zengin bir bitkidir. Balıklarda bulunmuş olan sağlıklı yağlar kabak çekirdeği içerisinde bulunmaktadır.

 • Sarı kantaron

Sarı kantaron hafif ila orta düzeyde depresyon için kullanılan popüler bir bitkisel tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Bir antidepresan gibi çalışan, serotonin ve serotonin reseptörlerinin tekrar alımını engelleyen hiperisin ve hiperforin gibi kimyasal bileşenleri içermektedir.

 • Kakule

Kakule, bedeni ve vücutta ki hücreleri yenilemeye yardımcı olabildiği için ruh halini de düzeltip iyileştirmeye destek olmaktadır. 

Depresyona ne iyi gelir, depresyon nasıl geçer hususunda depresyona evde çözüm yolları ve tedavisi hakkında doğal ve bitkisel yöntemleri paylaştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı