NE İYİ GELİR

Çıbana Ne İyi Gelir?

Çıbana ne iyi gelir, çıban nasıl geçer konusunda evde çözüm önerileri, doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini ele alacağız. Çıbana çözüm arayanların denenmesi gereken yöntemler şunları içeriyor.

Çıban Nasıl Geçer?

Çıban nasıl geçer? Pek çok kişi çıban problemi ile karşı karşıya kalabilir bu durum ile karşılaşan kişiler de kaşınma problemi ve bir miktar hafif ağrı yaşandıktan sonra çıban sorunu zaman geçtikçe kendi kendine iyileşmektedir. Fakat çok daha uzun süren çıban sorunu durumunda ise bu bölgede irin biriktikçe çıbanın ağrısı da şiddetlenmekte ve artmaktadır. Çıban sorunu kendi kendine iyileşmiyorsa, tedavi edilmesi ve oluşan çıbanın iyileşmesi için genellikle belli yöntemlerle bu çıbanın açılması ve içinin boşaltılması gerekmektedir. Bu durum ise genellikle, yaklaşık 1.5 hafta ve 2 hafta içerisinde olmaktadır.

Şiddetli çıban sorunu yaşandığı zaman bu vakalar da bir doktora giderek tıbbi bir destek ve yardım alınmalıdır. Uygulanacak olan tıbbi tedaviler sıklık sık antibiyotik kullanılmanızı gerektirebilir fakat kullanılmış olan bu antibiyotikler vücudunuza pek çok zararı da beraberinde getirebilmektedir. Bu sebep ile antibiyotik kullanımının nasıl olması gerektiğini öğrenmeniz ve antibiyotik kullanırken beraberinde K vitamini de kullanmanız gerekmektedir.  Antibiyotik tedavisi vermediyse doktor, bir başka tedavi yöntemi olan neşter yardımıyla çıbana müdahale ederek bu çıbanın akıtılmasını sağlar. Göz ve burun etrafında gelişmiş olan çıbanların muhakkak her zaman bir doktora gösterilmesi ve doktor tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir, çünkü oluşmuş olan bu enfeksiyonun kişilerde ki kan dolaşımına erişme ve beyne ulaşma riski de bulunmaktadır.

 • Çıbanın Tıbbi Tedavisi

Çıban sorununun tedavi edilmesi ve iyileşmesi için eğer tıbbi bir müdahaleye ihtiyaç duyuluyorsa, doktor bu oluşmuş olan çıbanın ucuna küçük bir kesik yaparak içerisinde birikmiş olan sıvıyı ya da irini kolay bir şekilde boşaltarak akıtmaktadır. Bu şekilde, iyileşme süreci büyük ölçüde hızlanmaya başlamakta, oluşan baskı ve ağrının büyük oranda hafifletilmesi sağlanmaktadır. Oluşan enfeksiyon özellikle derin ise, bu enfeksiyonun baskılanması için çıbanın oluşmuş olduğu bölgeye az miktarda gazlı bez uygulanmaktadır. Aynı zaman da,  daha ciddi ya da sürekli tekrarlayan enfeksiyonlardan kurtulmaya yardımcı olabilmesi için oral ya da topikal antibiyotik tedavisi de sık sık önerilebilmektedir.

Eğer oluşan bu çıban sorunu sürekli tekrarlayan bir sağlık problemi ise, doktor size vitamin takviyeleri (özellikle A vitamini ve E vitamini) alınmasını tavsiye edebilmektedir. Diğer bir yandan, sık sık tekrarlayan çıban probleminin bağışıklık sisteminde oluşmuş olan bir problem ya da diğer bir tıbbi sorun sebebi ile oluşup oluşmadığını anlamak amacı için bir takım testlerin doktor tarafından önerilmesi doğrultusunda yapılması da sık sık söz konusu olabilmektedir.

Çıban Ameliyatı

Bu sağlık sorunu cerrahi müdahalede gerektirebilmektedir. Genellikle sık sık oluşan ve tekrarlayan çıban sorunu vakalarını tedavi etmek amacı için ya da oluşmasının önüne geçerek önlemek için alınmış olan en ciddi ve son tedbirlerden biridir. Çıban sorunu sebebi ile uygulanmış olan bu ameliyat, genellikle enfekte olmuş olan cilt bölgesindeki ter bezlerinin cerrahi müdahale ile çıkarılmasını içermektedir. Pilonidal kistleri tedavi etmeye yardımcı olması amacı için de bazı durumlar da cerrahi müdahale ve ameliyat gerekli olabilmektedir.

Çıbanın Önlenmesi

Çıban problemi pek çok sebepten ve herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problemi bazı durumlarda önlemek son derece zor olabilmektedir.  Özellikle, vücutta ki enfeksiyona ve hastalığa karşı oldukça doğal bir savunma mekanizması olmuş olan bağışıklık sisteminin zayıflamış olan kişilerde, çıban sorununu ve gelişimini önlemek her zaman mümkün olamamaktadır.

Aşağıda sizler için sıralamış olduğumuz bir takım tavsiyeler bulunmaktadır. Bu tavsiyeler çıban sorununu önleyerek geliştirme riskini de azaltmaya yardımcı olabilmektedir:

 • Oldukça hafif bir antibakteriyel sabun kullanarak cildinizi düzenli olarak her gün yıkayın.
 • Aslında çok küçük gözükse bile kesikleri, yaraları ya da sıyrıkları daima dikkatlice temizleyin.
 • İyileşene kadar steril bir bandajla yaraları, yaraları ve sıyrıkları koruyun.
 • Sağlıklı bir diyet ile beslenin ve bağışıklık sistemini güçlendirmek amacı için düzenli bir  şekilde egzersiz yapın. 

Çıban sorunun gelişmesi durumunda, e oluşan enfeksiyonun vücudun diğer bir bölümlerine ya da başka insanlara yayılmasını önlemek amacı için birkaç adım atmanız önemlidir:

 • Oluşan çıbana dokunmadan önce ve dokunduktan sonra ellerinizi muhakkak bir antibakteriyel sabunla güzel bir şekilde yıkayın.
 • İç çamaşırları, nevresimleri ve havluları yüksek sıcaklıkta yıkayın.
 • Çıban oluşan bölge için ayrı vücudun diğer bölgeleri için ayrı başka havlular kullanmaya özen gösterin.
 • İyileşene kadar steril gazlı bir bezle yaraları iyice koruyun.
 • Çıbanı ya da bir diğer cilt hasarları için kullandığınız gazlı bezi düzenli olarak değiştirin.
 • Kullanılmış olan gazlı bezi ya da sargıları plastik bir çöp torbasına güzel bir şekilde koyun ve iyice kapatarak bunu hemen bir çöp kutusuna atın.

Çıban İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çıban sorunu tanısı ve oluşan çıban problemi tedavisi için herhangi bir dermatolog yani herhangi bir cilt hastalıkları uzmanına başvurulmaktadır.

Çıbana Ne İyi Gelir?

Çıbana ne iyi gelir kapsamında evde uygulanacak doğal ve bitkisel çözüm yöntemleri aşağıdakileri içermektedir.

Çıbana Ne İyi Gelir Evde?

 • Sıcak kompres

Sıcak kompres oluşan cilt apsesini yatıştırmak  amacı için oldukça etkili ve işe yarayan bir yöntem olarak bilinmektedir. Çıban sorununu  rahatlatmakla kalmayacak, aynı zamanda oluşan kabuklu cilt tabakasını da büyük ölçüde yumuşatarak iyileşme sürecini de ikiye katlayıp hızlandıracaktır. Bu şekil de çıban sorununun zaman içerisinde düzelerek  kendi kendine patlama olasılığı da artmaktadır.

Sıcak kompres tedavisi kişilerde herhangi bir problem yaratmayan ve herhangi bir yan etkisi olmayan oldukça etkili ve çok basit bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zaman da, meydana gelen ağrıyı, sızıyı, şişmeyi ve kızarıklığı da büyük ölçüde gidermek için mükemmel bir yöntemdir. Aynı zamanda kişilerde kan dolaşımını hızlandırarak enfeksiyon ile çok daha hızlı bir şekilde savaşılmasını da sağlayabilmektedir. 

Bir kap içerisine sıcak su alın ardından temiz ve güzel bir bezi bu kap içerisinde ki sıcak suyun içine batırın ve sonrasında bez üzerinde ki fazla suyu iyice sıkın. Bu sıktığınız bezi çıban sorunun olduğu bölge üzerinde yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletin. Sıcak suyun içerisine dilerseniz bir tutam tuz da ekleyebilirsiniz. Eklemiş olduğunuz bu tuzun doğal bir dezenfektan olma özelliği bulunmaktadır.

Hazırlamış olduğunuz bu kompresin hala sıcak ve nemli olmuş olduğundan emin olmalısınız. Kopacak kadar uç yapmış olan çıban sorununun üzerine uygulamaya devam edebilirsiniz.

NOT: Çıban sorunu düzelene kadar ve iyileşene kadar bu işlemi gün içerisin de yaklaşık 3 ya da 4 kez tekrarlayabilirsiniz.

 • Elma sirkesi

Elma sirkesi pek çok sağlık sorununu tedavi etmek de ve cilt problemlerini onarmak için bir dezenfektan olarak geçmişten günümüze kadar, eski zamanlardan beri sık sık tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. İçerisinde bulundurduğu bileşenler ve asidik yapısı sebebi ile bakteri ve bir diğer mikropların büyümesini engelleyebilmektedir. Bu sebep ile, çıban sorununun düzelmesi ve tedavisi için de oldukça etkili ve mükemmel bir çözüm olabilmektedir. Çıban sorunun hafiflemesi ve yumuşamasını sağlamak için oldukça etkilidir ve patladıktan sonra da temiz kalmasını sağlamak amacı için de etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Ham yani tam olarak olmamış, filtre edilmemiş elma sirkesi ve bir miktar suyu eşit miktarlarda bir kap içerisin de iyice karıştırın. Bu karışımın içerisine  temiz bir pamuk topu daldırın ve çıban sorunundan etkilenmiş olan bölgeye güzel bir şekilde uygulayın. Yaklaşık 10 dakika boyunca bekledikten sonra bu bölgeyi iyice durulayın. Eğer hassas bir cilt tipiniz varsa, bu yöntemi kullanmadan önce ilk başta bir yama testi yapın.

Aynı zaman da, 1 bardak su ya da meyve suyuna yaklaşık 2 çay kaşığı çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesini iyice karıştırıp, oluşmuş olan enfeksiyonla da baş ederek savaşmasını sağlamaktadır ayrıca  genel sağlığınızı da büyük ölçüde güçlendirmeye yardımcı olması için gün içerisin de bir ya da iki kez bu karışımı tüketebilir ve içebilirsiniz.

 • Epsom tuzu

Epsom tuzu pek çok sağlık problemine iyi gelen ve oldukça etkili olan bir besin ögesi olarak karşımıza çıkmaktadır aynı zaman da egzama, sedef hastalığı ve ayrıca çıban gibi bir takım cilt rahatsızlıkları için de sık sık kullanılmak da ve oldukça etkili olabilmektedir. Epsom tuzu, bileşenlerine bakacak olursak magnezyum sülfat olarak karşımıza çıkmaktadır ve eşsiz tıbbi özelliklere sahiptir. Aynı zaman da bir detoksifiye edici madde olarak da çalışmaktadır.

Meydana gelmiş olan çıban kabuğunu yumuşatmaya yardımcı olmak da, bu şekilde de çıban sorununun zaman içerisin de kendi kendine akarak iyileşmesini  kolay bir şekilde sağlamaktadır.

Ilık su ile dolu büyük bir kap içerisine yaklaşık  2 yemek kaşığı Epsom tuzunu ekleyin. Küçük bir bezi bu tuz ve su karışımı olan suyun içerisine batırın ve etkilenmiş olan alana bu bezi güzel bir şekilde koyun. Çıban sorunu düzelene kadar ve gidene kadar gün içerisin de 3 -4 kez uygulayabilirsiniz.

Bilinen diğer bir seçenek ise ılık su ile dolu bir küvete yaklaşık 2 bardak Epsom tuzu ekleyerek iyice karıştırmaktır. Bu suyun içerisin de 15-20 dakika kadar güzel bir şekilde bekleyebilirsiniz

Çıbana Ne İyi Gelir Doğal?

 • Çıban sorunun olduğu bölge  üstüne sıcak kompres uygulayarak iyileşme sürecini 2 kat daha hızlandırabilirsiniz. Bu uygulamayı gün içerisin de yaklaşık 2 kez yapabilirsiniz.
 • Çıban oluşmuşsa bu çıbanın asla sıkılmaması ve çıbanla oynanamaması gerekmektedir. Kendi başınıza tedavi etmeyi ve  kesmeyi de denememelisiniz. Bu durum enfeksiyonun daha da fazla ilerlemesini kötüleşmesine ve yayılmasına neden olabilmektedir.
 • Çıban kendi kendine açıldıktan ve içindeki sıvı ya da irin aktıktan sonra sıcak ve nemli kompres uygulamaya devam edebilirsiniz.
 • Çıban olan bölgeye çok fazla temas da  bulunmayın ve kendi kendinize sıkmaktan kesinlikle kaçının.
 • Çıban olan bölgeyi antiseptik sabunla yıkayın.
 • Patlamış olan çıbanı temiz bir bandajla sarın.
 • Oluşan enfeksiyonun yayılmasını önlemek ve yok olmasını sağlamak için düzenli bir şekilde ellerinizi iyice yıkayın.
 • Enfek de bölgeleri yıkadığınız ve kuruttuğunuz her seferin de temiz bir havlu kullanın.
 • Çıban sorunu oluştuktan birkaç gün sonra iyileşmezse bir doktora başvurun.

Çıbana Ne İyi Gelir Bitkisel?

 • Soğan

Soğan, kerestin ve bir diğer kükürt içeren antioksidanlar açısından oldukça zengin olan bir bitkidir. Aynı zamanda C vitamini, az miktarda potasyum, kalsiyum, demir, krom ve magnezyum açısından da zengin olan ve tüm bu bileşikleri barındırdığı için etkili olan bir sebzedir.  Tüm bu bileşikler çıban sorunu üzerinde bir antiseptik, antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antioksidan olarak çalışmakta ve tedavi sürecini büyük oran da hızlandırmaktadır. 

 • Çörek otu

Çörek otu, meydana gelen pek çok kronik rahatsızlığın, saç derisinde oluşan ve cilt üzerinde meydana gelen probleminin tedavisinde sık sık kullanılmakta  ve tercih edilmektedir.. Özellikle, çörek otu yağı çıban sorunun tedavisinde çok faydalı bir besin kaynağı olabilmektedir. Aynı zaman da bu yağ hem bağışıklık sistemini güçlendirmekte hem de çıban sorunları ile savaşan antienflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel olarak görev görmektedir.

 • Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, antibiyotik, antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir, bu sebep ile de çıban sorunu gibi cilt problemlerinin tedavisi için önemli bir seçenek olabilmektedir. Antibakteriyel özelliği, içerisin de ki terpenler olmuş olarak adlandırılan bileşiklerin varlığına bağlıdır.

 • Zerdeçal

Zerdeçal, oldukça sağlıklı ve doğal bir kan temizleyicisi olarak bilinir ve çıban sorununun tedavisine oldukça etkili olur ve içerisinde bu soruna çok  fazla yardımcı olabilecek antiinflamatuar özelliklere sahiptir. İçerisin de bulunmuş olan aktif bir bileşen olan kurkumin topikal olarak uygulandığında, çıban sorunu gibi cilt problemleri için de etkili bir tedavi yöntemi olabilmektedir.

 • Sarımsak

Sarımsak, antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahip son derece sağlıklı olan bir bitkidir ve bu sebep ile de, çıban sorunun tedavisine büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Çıban sorunun tedavisi için değerli olmuş olan alliin, allisin, ajoen ve bir diğer sülfitler gibi pek çok kükürt içeren bileşikler açısından son derece zengin biir  kaynaktır.

 • Hint yağı

Hint yağı çıban sorunu gibi cilt problemlerinin ve enfeksiyonlarının tedavisinde sık sık etkili olabilmekte ve kullanılabilmektedir. Bu yağın yaklaşık % 90’ı risinoleik asitten oluşmaktadır. Risinoleik asidin ise güçlü bir antimikrobiyal, antiinflamatuar ve analjezik olmuş olduğu bilinmektedir.

Çıbana ne iyi gelir, çıban nasıl geçer konusunda evde çözüm önerileri, doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini ele aldık. Çıbana çözüm arayanların denenmesi gereken yöntemler yukarıdaki maddeleri içermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı