NE İYİ GELİR

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun tutulması nasıl geçer, boyun tutulmasına ne iyi gelir konusunda bayun tutulmasına çözüm yolları içerisinde doğal ve bitkisel yöntemlerden bahsedeceğiz.

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Pek çok kişi boyun tutulması sorununu yaşamaktadır. Bu sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldıklarında ise pek çok günlük aktiviteyi yapamamakta ve sıkıntı çekebilmektesiniz. Bu sebep ile bir an önce tedavi yöntemlerine başvurmalı ve bu sorunu çözmeye çalışmalısınız. Boyun tutulması vakası durumların da genellikle bu sağlık durumu yaklaşık bir iki gün boyunca sürekli dinlendikten sonra kendi kendine düzelip geçmektedir. Bu süreçte oluşmuş olan şiddetli ve rahatsız edici ağrıyı hafifletmek için sıcak ve soğuk kompres gibi evde kolay bir şekilde yapılacak olan tedavi yöntemlerini uygulamak sağlık sorununu düzenlemek için faydalı olabilmektedir.

Boyun tutulması sorunu bazı kişilerde sorunun durumuna göre değişebilmekle beraber günlük hayatı da olumsuz etkileyebilmektedir. Bu gibi durumda sorun iş yapmanıza engel oluyorsa ve yapmanız gereken bir iş varsa ağrı kesicilerden ya da kasla ilgili bir problemse kas gevşeticilerden büyük ölçüde  yardım alınabilmektedir.

Sürekli bir şekilde ve ısrarla devam etmiş olan boyun tutulması sorunu ve boyun bu durumun neticesinde oluşan boyun ağrısı problemi bazen  ilerlemiş bir durum varsa ya da olursa bir başka sağlık sorunlarının belirtisi olarak da karşınıza çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda bir uzmandan destek alarak sorunun altında yatan sağlık problemini tam olarak öğrenebilir ve bu sağlık sorunu kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. 

 • İlaç Tedavisi

Boyun tutulması rahatsızlığı ve beraberinde gelen boyun ağrısını büyük ölçüde  hafifletmek için doktor tarafından reçete dahilinde verebileceği olan kas gevşetici ilaçları ve trisiklik antidepresanların yanı sıra reçetesiz olarak da temin edilenlerden çok daha fazla güçlü ağrı kesicileri reçete edilebilmektedir.

 • Fizik Tedavi

Fizik tedavi uzmanları tarafından hastanın durumuna ve problemin boyutuna göre doktorun sizin için belirlemiş olduğu, hizalama ve boyun güçlendirici egzersizleri uygulayarak ağrıların hafifletmesine büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Boyun tutulmasının nüksetmesini önlemek amacı için ısı kompresi, buz kompresi, elektrik stimülasyonu ve bir diğer yöntemler de sıkça kullanılabilmektedir. 

 • Transkutanöz Elektriksel Sinir Uyarımı (TENS)

Meydana gelen ağrılı boyun tutulmalarını tedavi etmek amacı için ağrının oluştuğu bölgenin yakınına doğru bir küçük bir cihaz yerleştirilmektedir. Bu cihazlar sayesinde elektrotlar,  oluşmuş olan ağrıyı büyük ölçüde hafifletebilecek küçük elektrik sinyallerini de yollayabilmektedir. Bu şekilde meydana gelen boyun ağrısından ve boyun tutulmasından bu tedavi yöntemi sayesinde kurtulabilirsiniz.

 • Kısa Süreli İmmobilizasyon

Boynu destekleyen yumuşak bir boyunluk, boyun üzerinde ki baskıyı azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bunun ile birlikte, bir seferde üç saatten fazla ya da bir hafta ile iki hafta arasında süren bir durumdan daha uzun bir süre boyunca kullanılıyorsa, bu durum kişilere faydadan çok zarar verebilmektedir.

 • Steroid Enjeksiyonları

Doktor tarafından reçete edilen kortikosteroid ilaçlar hastalara kolay bir şekilde enjekte edilebilmektedir. Bu şekilde kaslar uyuşmakta ve ağrı  büyük oranda hafiflemeye başlamaktadır.

Boyun Tutulması Ameliyatı

Boyun tutulması rahatsızlığı ve boyun ağrısı durumunda nadiren de olsa cerrahi yöntemler doktor tarafından uygun görüldüğü takdir de uygulanabilmektedir. Cerrahi bir sinir kökü ya da omurilik sıkışmasının giderilmesi için oldukça etkili bir seçenek olabilmektedir.

Boyun Tutulması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Boyun tutulması rahatsızlığı için genelde evde tedavi yöntemlerine başvuran kitle daha fazladır fakat ağrı yoğunluğu ve durumun ciddiyeti arttığı zaman doktorlara başvurmak gerekmektedir. Boyun tutulması sorunun tanısı ve bu durumun hızlı ve tıbbi bir şekilde tedavisi için genellikle nöroloji ve fizik tedavi bölümlerine başvurulabilmektedir.  Doktorunuz başka bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsa sizi bir başka bölümlere de yönlendirebilir. 

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun tutulmasına ne iyi gelir kapsamnında doğal ve bitkisel çözüm yolları aşağıdakileri içermektedir.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir Evde?

Boyun tutulması problemi ile baş edebilmek için evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz oldukça kolay ve basit tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Dinlenmek

Büyük ölçüde hasar görmüş olan dokuların kendini onarması ve iyileştirmesine izin vermek ve durumun daha fazla ilerlemesini engellemek amacı için bir iki gün boyunca dinlenmeniz oldukça iyi ve hızlı bir şekilde toparlanmanıza büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bu şekilde sertleşmiş olan kaslar gevşeyerek rahatlamaya başlamaktadır. Yaklaşık bir iki gün boyunca boynu bükme hareketi yapmaktan ya da boynunuzu zorlayan hareketleri yapmaktan kaçınılmalıdır. Bu durum ile birlikte, aşırı hareketsiz kaldığınız durumlarda da kasların büyük oran da işlevini kaybetmesine ve zayıflamasına sebep olmuş olabileceği için dinlenme sürecinin bir ya da iki gün ile sınırlandırılması gerekmektedir.  Aksi takdirde bir başka sıkıntılara da sebep açabilirsiniz. 

 • Soğuk ya da Sıcak Kompresler Uygulamak

Boyun tutulması rahatsızlığının şiddetini azaltmak ve bu ağrıyı hafifletmek aynı zamanda çabuk bir şekilde toparlanabilmek için buz paketlerinden ya da sıcak kompreslerden büyük ölçüde yardım alınabilmektedir. Oluşan ağrının şiddetli olmuş olduğu durumlarda boyun tutulması rahatsızlığının ilk 24 ila 48 saatinde kendi kendinize hazırlayabileceğiniz buz uygulanmasını ayarlayabilirsiniz, bu uygulama genellikle oluşan iltihabı azaltmak için de oldukça etkili olabilmektedir.

Boyun tutulması sağlık sorunu için sıcak kompres uygulandığında ise kan akışı desteklenmekte ve gerilen kaslar büyük ölçüde gevşemektedir. Her iki yöntem de (soğuk kompres, sıcak kompres) dönüşümlü olarak da kullanılabilmektedir.

 • Reçetesiz İlaçlar Almak

İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olmuş olan steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar tipik bir durum olarak boyun sertliği ve şiddetli ağrılar için kullanılmış olan ilk tedavi yöntemidir. En sık kullanılmış olan steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar arasında ise ibuprofen ve naproksen ilaçları bulunmaktadır.

Reçetesiz ilaç kullanmak çok fazla önerilmemektedir. Kullanılabilmesine ve eczaneden alınabilmesine rağmen, bu ilaçların kullanılmasıyla oluşan bir takım riskler, kişilerin alerji durumuna ve bünyesine göre değişebilecek olası yan etkileri bulunabilmektedir aynı zamanda bu ilaçların bir diğer kullanılan ilaçlarla etkileşime girme ihtimalleri de bulunmaktadır, bu sebep ile herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka tam teşekkürlü bir hastanede herhangi bir uzmandan onay almalısınız.

 • Hafif Germe Hareketleri

Boyun ağrısı rahatsızlığı ve bu rahatsızlık neticesinde oluşan hareketsizlikle beraber eski hareketliliği yavaş yavaş düzeltmek ve tekrar geri kazandırmak amacı için yapılabilecek pek çok şey bulunmaktadır. Bu durum doğal hareket aralığına bağlı olmuş olarak hafif hafif hareket ettirebilirsiniz. Ancak, uyandığınız zaman ya da gün içerisin de esneme ve germe hareketlerini en doğru bir şekilde yapmak için bir fizyoterapistten ya da bir diğer nitelikli sağlık uzmanlarından bilgi almakta oldukça fayda vardır. 

 • Hafif Egzersizler

Boynu güzel bir şekilde ya hafif bir biçimde zarar vermeden gerdirmeye ek bir  çözüm olarak, gün içerisinde kolay bir şekilde yapılacak hafif yürüyüş gibi bir takım egzersizlerin herhangi bir biçimi de her türlü sertliğin giderilmesi için genellikle ve yararlı olmaktadır. Yürüme egzersizi doğrudan boynu ve boyun ağrısını içermese bile, oksijenin omurga boyunca yumuşak dokularda dolaşmasını büyük ölçüde desteklemektedir. Bu durum da iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Boyun tutulması rahatsızlığı için uygulanabilecek  olan tedaviler burkulmanın ya da meydana gelen yaralanmanın ciddiyetine bağlı olmuş olarak değişebilmektedir. Yukarıda sizler için sıralanmış olan yöntemlerin bir kombinasyonu çoğu zaman uygulandığı takdirde oldukça faydalı olabilmektedir. Bu durum ile birlikte ısrarla devam eden boyun tutulması ve boyun ağrısı sorunu için herhangi bir  doktora başvurulması ve doktorun size söylediği tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekli görülmektedir.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir Doğal?

 • Soğuk kompres

Buz, boyun tutulması ve boyun ağrısı sorunu için bilinen en basit evde tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak gerekebilmektedir.  Soğuk kompres tedavisi, meydana gelen iltihaplanmayı büyük ölçüde azaltmaya ve oluşan ağrıyı hafifletmeye oldukça fazla yardımcı olacaktır. Buzlukta bir süre bekletilmiş olan bir poşet donmuş bezelye yada buz birikintisi bile oldukça etkili olabilmektedir.

Hazırlanışı:

 • Ezilmiş buz küplerini plastik bir torbaya güzelce koyun.
 • Plastik torbayı ise ince bir havluyla sarın.
 • Bu hazırlamış olduğunuz buz paketini her seferinde 15 dakikadan fazla boynunuza koymayın.
 • Bu uyguladığınız soğuk kompres tedavi yöntemi ilk 24 saat boyunca her 2-3 saat de bir  düzenli şekilde tekrarlayın.

Not: Asla, buzu cildinize doğrudan uygulamayın. Ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilirsiniz.

 • Hidroterapi

Hidroterapi boyun tutulması  sorunu ve neticesinde meydana gelen boyun ağrısı  problemi için oldukça iyi gelen ve ağıya doğrudan etki eden bir evde bir tedavi yöntemidir. Vücudun ağrıdan etkilenmiş olan bölgesine uygulanmış olan duşta suyun gücü ağrı ve acıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Hazırlanışı: 

 • Duştayken boyun bölgesini hedef alarak ılık su ile yaklaşık 3-4 dakika kadar suyu bu bölgeye tutarak duş alın.
 • Soğuk suya geçin ve boynu 30 ile 60 saniye boyunca hedefleyin.
 • Bu uygulamayı gerektiği kadar tekrarlayın.

Sıcak su kan dolaşımını büyük ölçüde artırır ve sert kasları gevşetip rahatlatırken, soğuk su oluşabilecek iltihaplanmayı azaltacaktır. 

 • Epsom tuzu

Epsom tuzu ile yapılmış olan sıcak bir duş ya da banyo, oluşmuş olan kas gerginliğinin büyük ölçüde  giderilmesine ve aynı zaman da oluşan stresin azalmasına, bunun neticesinde hızlı bir şekilde ağrıya etki ederek ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir. Epsom tuzunun içerisinde bulunmuş olan magnezyum (Mg) sülfat şişlik ve ağrıların azalmasına yardımcı olmuş olan doğal bir kas gevşetici olarak çalışmaktadır.

Hazırlanışı:

 • Bir bardak Epsom tuzunu ılık banyo suyuna ekleyin.
 • Vücudunuzu, özellikle boyun bölgesini 15 ile 20 dakika boyunca suyun içerisin de tutun.
 • Boyun ağrısı tamamen iyileşene kadar bu uygulamayı her gün düzenli bir şekilde  tekrarlayın.

Not: Eğer kalp rahatsızlığınız, yüksek tansiyonunuz ya da diyabet rahatsızlığınız  varsa bu yöntemi uygulamaktan kaçının. 

 • Vitamin

Vitaminler vücudun ihtiyacı olan inorganik bileşikler arasında yer almaktadır. Vücutta bulunan sistemlerin ve organların işlevlerini yerine getirebilmeleri için oldukça önemli olan bir bileşendir. Kısaca vitaminler, vücudun sağlıklı bir şekilde  olmasını ve çalışması için önemli bir rol oynamaktadır. Vitamin eksikliği yaşandığı durumlar da, kan dolaşımında büyük ölçüde azalma başlayabilmekte ve bir takım sağlık sorunlar ortaya çıkmaktadır. Neticesinde akut ve kronik ağrılar oluşabilmektedir. Eğer çok fazla ve sık bir şekilde boyun tutulması ve ağrısı çekiyorsanız, beslenmenize, yediğiniz besinlere ve diyetinize oldukça önem vermelisiniz bu  beslenme şekillerine oldukça önemli olan vitaminleri de beslenmenize dâhil etmeniz oldukça etkili ve faydalı olacaktır.

D vitamini yağ da çözünen bir vitamin türü olmasının yanı sıra pek çok sağlık alanında da oldukça etkilidir, kemik sağlığı ve kemik gelişimi sağlığının önemi için hayati bir önem taşımaktadır. Eksikliği yaşandığı takdirde, vücut içerisinde, özellikle eklemler etrafında, farklı bölgelerde kronik bir ağrı geliştirme eğilimi göstermektedir. B vitamin kompleksi aynı zaman da doğal bir analjezik ajan olarak da bilinir. Nöropatik ve kas iskelet kaynaklı ağrıyı ve inflamasyonu azaltmaktadır.

C vitamini pek çok sağlık problemine etki eden oldukça etkili olan ve antinosiseptif özelliklere sahip olmuş olan bir ajandır, bu da kişilerde ki ağrı eşiğini arttırdığı anlamına gelmektedir.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir Bitkisel?

 • Elma sirkesi

Elma sirkesi pek çok sağlık sorununda kullanılan oldukça etkili olan ve çok  hızlı bir şekilde meydana gelen boyun tutulmasını ve boyun ağrısını giderebilen güçlü antioksidan ve sıkça kullanılan antiinflamatuar bir yöntemdir. Aynı zaman da meydana gelen, besin eksikliği ile ilgili ağrı olasılığını ve şiddetini ortadan kaldırmak için uygulanan birtakım önemli besin maddelerini de bol miktarda içermektedir. 

Hazırlanışı: 

 1. Bir kabın içerisine elma sirkesi koyun.
 2. Elma sirkesinin içerisine bir bez batırın.
 3. Boynunuzun etkilenmiş olan kısmının üzerine koyun.
 4.  Yaklaşık birkaç saat boyunca bekletin. 
 5. Bu yöntemi ağrı gidene kadar gün içinde yaklaşık iki kez tekrarlayın.
 • Lavanta

Lavanta hoş bir kokuya sahip ve pek çok sağlık probleminde etkili olan bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zaman da lavanta boyun tutulmasını ve boyun ağrısını da hafifletmek için kullanılan ve etkili olan harika bir bitkidir. Eğer boyun ağrısı yaşıyorsanız ya da boynunuz çok sık tutuluyorsa lavanta yağı kullanılabilir ve hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bu yağ aynı zaman da masaj terapisi ile birlikte kullanıldığında oldukça etkili bir sonuç elde edilebilmekte ve daha hızlı iyileşme sürecine girilebilmektedir. Lavanta yağı ile uygulanmış olan masaj, gergin olan kasları büyük ölçüde rahatlatırken uyku düzeninize de yardım ederek çok daha iyi ve rahat uyumanız için size büyük ölçüde yardımcı olur. 

 • Pekmez

Boyun tutulması rahatsızlığı ve bu rahatsızlık neticesinde meydana gelen boyun ağrısı pek çok sebepten ötürü olabilir. Eğer bu sağlık problemi besin eksikliğinden dolayı ise, özellikle de vücutta ki  kalsiyum (Ca) ve potasyum ( K) eksikliğine bağlıysa, bu problemi önlemek ve azaltmak için gün içerisinde yaklaşık bir ki kaşık pekmez için bu durum sizin için mükemmel bir çözüm olabilmektedir. Güçlü kasları, kemikleri ve eklemleri korumak için gerekli olmuş olan bol miktarda kalsiyum (Ca) ve potasyumu (K) içermektedir.

 • Zerdeçal

Boyun tutulması rahatsızlığı ve beraberinde getirdiği boyun ağrısını tedavi etmek amacı için zerdeçaldan kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz. Zerdeçalın içerisinde bulunmuş olan kurkumin, antiinflamatuar adeta bir ajan gibi davranır ve dolayısıyla da oluşmuş olan ağrıyı büyük ölçüde hafifletmeye de yardımcı olur, ayrıca zerdeçal  önemli bir fitokimyasal madde olarak bilinmektedir. Bu özelliklerinden dolayı ve içerisinde bulundurduğu bileşenlerden dolayı, zerdeçal kişilerde ki iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandırmaya yardımcı olmuş olan kan dolaşımını iyileştirmeye de oldukça fazla yardımcı olmaktadır. 

 • Zencefil

Zencefil, etkilenmiş olan bölge üzerinde ki dolaşımı ve kan akışını geliştiren çok sık kullanılmış olan doğal bir antiinflamatuar ajandır. Bu sebep ile, enflamasyon kadar ağrıyı azaltmaya da büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.

 • Arnavut biberi

Arnavut biberi analjezik özelliğine sahip olmuş olmasının yanı sıra, boyun tutulmasını ve neticesinde oluşan boyun ağrısını azaltmaya yardımcı olan kapsaisin isimli antiinflamatuar özelliklere sahip olmuş olan bir maddeyi de içermektedir.  Bu sebep ile boyun ağrısı sıkıntısı yaşayan ya da boynu tutulan kişiler tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Boyun tutulması nasıl geçer, boyun tutulmasına ne iyi gelir konusunda bayun tutulmasına çözüm yolları içerisinde doğal ve bitkisel yöntemlerden bahsettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı