NE İYİ GELİR

Basura Ne İyi Gelir?

Basura ne iyi gelir, basur nasıl geçer kapsamında ev çözüm için uygulanan doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini ele almak istiyoruz. Basur nasıl geçer tedavi yöntemleri ve basura ne iyi gelir bitkisel yöntemler aşağıda verilmiştir.

Basur Nasıl Geçer?

Basur problemi pek çok kişinin yaşayabileceği bir sağlık sorunudur ve bu sağlık sorunu genellikle kendi kendine kolay bir şekilde iyileşmektedir. Bu durum ile birlikte, bazı vakalarda basur sorunun belirtileri durumun şiddetine göre biraz daha ciddi olabilmekte ya da durum sık sık meydana gelip tekrarlayabilmektedir. Bu gibi sağlık durumlarında, yapılabilecek uygun tedavi yöntemleri ile basur problemi kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Basur sorununu tedavisinde sık kullanılmış olan tedavi  yöntemleri ise genellikle evde uygulanan tedavi yöntemleridir. Evde uygulanan tedavi yöntemleri işe yaramadığı takdirde doktor tarafından reçete edilen ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler de bu sağlık sorununa iyi gelebilmektedir. 

 • İlaç Tedavisi

Basur problemine iyi gelebilecek ve tedavi sürecinde sizin yanınızda olarak yardımcı olabilecek bir takım ilaçlar vardır bu ilaçlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kremler
 • Merhemler 
 • Fitiller

Basur rahatsızlığının şiddetini azaltmak ve bu  problemi rahatlatmak için kullanılan pek çok krem, merhem ve fitil bulunmaktadır. Bu merhem, krem ve fitilleri eczaneden kolay bir şekilde temin edebilirsiniz, fakat doktor dahilinde kullandığınız zaman bu krem ve merhemlerin hangisinin sizin için iyi geldiğini daha iyi bilirsiniz. Bir diğer yandan, bu sağlık sorunu çözmek için bir takım  ilaçlara maruz kalmamakta ve basur rahatsızlığını tedavi ederken ilaçsız bir şekilde yapmış olacaksınız. Fakat eğer basur probleminizin durumu ilerlediyse ve sıkıntı yaşıyorsanız kullanmış olduğunuz krem ve merhemler, maalesef sadece iltihap ve şişkinlik gibi belirtileri hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

 • Basur Memesinin Tedavisi

Meydana gelen iç basur sorunu durumunda, basur içten anüsün dışına doğru çıkabilmektedir. Dışa doğru çıkan bu basur, eğer şişerse ve bir şekilde tedavi edilmezse, oluşmuş olan basur dokusunda kişiler kansız kalmakta ve basur oluşan bölge enfekte olabilmektedir. Bu gibi sıkıntıları yaşayan vakalarda hastanın durumuna göre cerrahi bir müdahale ve ameliyat gerekli görülebilmektedir.

 • Tromboze Basur Tedavisi

Tromboze basur sorunu halk arasında ki ismi ile boğulmuş basur problemi olarak da bilinmektedir. Pek çok zaman, kişilerde ıkınma sonucunda dışa doğru çıkan basurun sıkışması ve bu bölgede kan pıhtısının birikmesi sonucu olmaktadır.

Oldukça rahatsız edici ve şiddetli ağrılı bir basur sorunu çeşidi olmuş olan tromboze basur durumunda, pıhtılaşmış olan alanın düzelmesi ve giderilmesi için bir doktor tarafından cerrahi bir işlem uygulanır gibi neşter kullanılarak alınmaktadır. Keskin, şiddetli ve rahatsız eden basur ağrısı devam etmiş olsa da bu durum bir süre sonra yerini daha donuk ve sakin bir ağrıya bırakmaktadır. Yaklaşık birkaç gün sonrasında ise küçük küçük kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu kanamaların oluşması durumun da ılık bir suyla banyo yapmak ve banyonun yanı sıra acıyı dindirmek için ağrı kesici içmek oldukça faydalı olabilmektedir.

 • İç Basur Tedavisi

İç basur rahatsızlığı meydana geldiğinde ve geliştiği takdirde, vücutta herhangi bir kanama yoksa basur sorunu belirtileri ortaya çıkmayabilmektedir. Bu durum ile birlikte, azar azar kanama ya da basur memesi gibi herhangi bir sağlık durumu oluşmuşsa, evde kolay bir şekilde uygulanabilecek tedavi yöntemleri ve doktor tarafından reçete dahilinde kullanılan ilaç tedavisi oldukça etkili ve faydalı olabilmektedir.

 • Dış Basur Tedavisi

Dış basur sağlık sorunu durumun da,  ilk olarak amaç hastalarda ve bulunduğu ortamda gerekli hijyenin sağlanmasıdır. Anüste ve anüs çevresinde meydana gelmiş olan tahrişler sebebi ile bağırsak hareketlerinden ve emilim tamamlandıktan sonra o alanı temizlemek biraz zorlayıcı olabilmektedir. Bu durum önemli bir sorun oluşturduğu takdirde, bir doktor tarafından uygulanacak cerrahi yöntemler ile basurun alınması gerekebilmektedir.

Basur Ameliyatları

Basur sorunu eğer meydana geldikten sonra iyileşme görülmediyse ya da bu durum sık sık tekrarlanıyorsa ve kişilerde kalıcı ağrı ya da kanama gibi ciddi sağlık problemlerine yol açıp sebep oluyorsa, doktor tarafından ameliyat etkili bir seçenek olarak değerlendirilebilmekte ve hastaya sunulmaktadır.

 • Lastik bant ligasyonu

Yalnızca bir hastanede ve bir cerrahın uygulayabileceği bu tedavi yöntemi ile, basur sorununun olduğu damarın etrafına doktor tarafından bir miktar sıkı bir lastik bant yerleştirilmektedir. Bu şekilde, kanamanın asıl kaynağı kaybolmaktadır. İşlem uygulandıktan sonra 1-2 gün içerisin de biraz dolgunluk ve rahatsızlık hissedilebilmektedir. Bazı hastalarda az miktarda kan da görülebilmektedir.

 • Skleroterapi

Skleroterapi işleminde, basur sorunun içine bir miktar kimyasal enjekte edilmektedir. Bu şekil de basur sorunun boyutu azaltılabilmektedir.

 • Lazer tedavisi

Bu sağlık sorunun lazer tedavisi, iç basur rahatsızlık  yaralarını ve sertleşmiş basur sorunlarını tedavi etmek amacı için kullanılabilmektedir.

 • Hemoroidektomi

 Basur ameliyatı olan hemoroidektomi, tüm basur sorun çıkarılmasını içeren bir cerrahi müdahaledir. Çok fazla şiddetli olmuş olan ve sürekli bir şekilde devamlı olarak tekrarlayan basur problemleri için düşünülebilmektedir. Bunun ile birlikte, oluşabilen bir takım enfeksiyonlara, küçük küçük kanama ve stenoz (kanal daralması) gibi yan etkilere sebep olabilmektedir.

Basur İçin Hangi Doktora Gidilir?

Basur rahatsızlığı tanısı ve bu rahatsızlığın tedavisi için herhangi bir hastanede proktoloji (basur ve anorektal hastalıklar) bölümüne başvurulmaktadır. 

Basura Ne İyi Gelir?

Basura ne iyi gelir evde çözüm için doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri aşağıdakilerini içermektedir.

Basura Ne İyi Gelir Evde?

 • Buz kompresi

Evde kolay bir şekilde yapılabilecek oldukça basit tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin başında en çok bilinen buz kompresi gelmektedir. Buz soğuk olduğu için, kan damarlarını sıkıştırmaya, şişmeyi azaltmaya ve  oluşan ağrıyı da büyük ölçüde hafifletip kesmeye yardımcı olmaktadır.

Etkilenmiş olan alana küçük bir buz torbası veya kısmen eritilmiş küçük buz parçalarını bir beze güzelce sarıp sorunlu bölgeye doğrudan yaklaşık 10 dakika boyunca aralıklı şekillerde uygulayın. Basur sorunu geçene kadar ve yok olana kadar bunu gün içerisinde birkaç kez yapabilirsiniz.

 • Elma sirkesi

Elma sirkesi pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Elma sirkesini basur sorunu içinde kullananların sayısı oldukça fazladır. Özellikle saf ve doğal (evde yapılmış) elma sirkesi basur sorununu düzenleyip hafiflemesine yardımcı olabilmektedir. Dış hemoroitler için pamuklu bir top alıp bunu güzel bir şekilde elma sirkesi ile ıslatın. Anında rahatlama sağlanması için bu pamuğu doğrudan basurun oluştuğu bölge üzerine uygulayın. Bu bölgeye doğrudan sirke uygulamanın basur üzerinde bir süre sızı ve ağrıya neden olabileceğini fakat bu durumun hemen etki ederek, anında kaşıntıyı ve oluşan acıyı azaltacağını da lütfen unutmayın.

İç basur sorunu için, su ile yaklaşık bir çay kaşığı sirke tüketmek, meydana gelebilecek ağrıyı ve kanamayı rahatlamaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.

 • Ilık su banyosu

Gün içerisinde ılık su ile banyo yapmak, hem basur sorunun sürecini ve iyileşme hızını arttırmak da hem de basur sorunun sebebi ile oluşan tahrişi ve şiddetli kaşıntıyı büyük ölçüde dindirip hafifletmektedir.

Gün içerisinde ılık su ile güzel bir duş almak aynı zamanda vücuttaki kan akışını düzenlemekte ve teşvik etmektedir ayrıca sağlık sorunu yaşayan  kişiyi büyük ölçüde rahatlamaktadır. Ev içerisin de bu şekilde duş alıp banyonun kullanılması için en iyi yol, bir sitz banyo kiti almaktır. Bu kit, tuvalet koltuğunuzun üzerine oturan plastik bir cihazdan meydana gelmektedir.

 • Lif

Lif içeren gıdalar, bağırsakların vücut hareketleri sırasında bulunan suyun azaltılması için atılacak olan dışkıyı vücuttan kolay bir şekilde atmaya ve yumuşatmaya yardımcı olmaktadır. Bu sebep ile beslenmenize ya da diyetinize yulaf, arpa, kahverengi pirinç, darı, kinoa, mısır ve buğday gibi tahıllı ve lif bakımından zengin olan yiyecekleri eklemeyi düşünebilirsiniz.

Tam tahıllı ürünler, sebze ve meyveler, meydana gelen kanamanın ve oluşmuş olan iltihap, enfeksiyon ve bir diğer belirtilerin büyük ölçüde azalıp hafifletilmesinde oldukça etkili olan iyi denecek bir oranda lif içermektedir. Bu ürünler aynı zamanda, kolon sisteminin çok daha hızlı ve etkili şekilde çalışmasını teşvik etmektedir.

Basura Ne İyi Gelir Doğal?

Hemoroidi yani basur sorununu önlemenin en etkili yöntemlerinden biriside dışkı ihtiyacı hissettiğiniz an yapmaktır bu durumun ertelenmemesi oldukça tehlikeli ve risklidir. Bu durum ile birlikte, hem hemoroit sorunun önüne geçerek oluşmasını önlemek hem de eğer bu sorun oluşmuş ise de oluşan sorunun belirtilerini büyük ölçüde hafifletmek için faydalı olabilecek bir takım tavsiyeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yüksek lifli yiyecekler tercih etmek
 • Bol miktarda sıvı tüketmek
 • Lif takviyeleri kullanmak
 • Tuvaletteyken ıkınmaktan kaçınmak
 • Dürtü hissedildiği anda kendini sıkmadan doğrudan  tuvalete gitmek
 • Bolca egzersiz yapmak
 • Aşırı kilo söz konusu ise kilo vermek
 • Uzun süre oturmaktan kaçınmak

Not: Kodeine dayalı olan ağrı kesiciler gibi kabızlığa sebep olabilecek ilaçları kullanmaktan kaçınmanızda da fayda vardır.

Basura Ne İyi Gelir Bitkisel?

 • Aloe vera

Aloe vera bitkisi pek çok sağlık alanında kullanılan ve oldukça faydalı olan bir bitkidir. Aloe vera bitkisi cilt sorunları için birebir olmasının yanı sıra basur tedavisine de oldukça fazla yardımcı olup tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Hem antiinflamatuar hem de terapötik özelliklere sahip olan bu mucizevi aloe vera, basur sebebi ile oluşan tahrişi de büyük ölçüde azaltabilmektedir. İç ve dış basur sorunu için kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.

 • Badem yağı

Badem yağı oldukça etkili ve güçlü etkiye sahip olan bir yağ olarak bilinmektedir. Aynı zamanda badem yağı bir yumuşatıcı özelliği göstererek pek çok sağlık sorununda da sık sık kullanılıp tercih edilmektedir. Bu yağ, cilt tarafından kolay ve hızlı bir şekilde emilebilmektedir. Bu sebep ile,  basur sorunu tedavisinde oldukça fazla etkili olabilmektedir. Tahriş olan bölgeyi nemlendirmekte, enfeksiyon ve iltihabı da büyük ölçüde azaltmaktadır. Aynı zamanda, meydana gelen kaşıntı hissini de azaltıp hafifletebilmektedir.

 • Zeytinyağı

Basur sorununu tedavi etmek amacı için zeytinyağı oldukça fazla kullanılan ve ideal olan bir seçenektir. Tahriş olan alanı büyük ölçüde yatıştırmaktadır. Aynı zaman da, antiinflamatuar özelliklere sahip olmuş olduğu için enfeksiyonu ve iltihabı büyük ölçüde önleyebilmektedir. Kan damarlarının elastikiyetini arttırarak, susuz kalan sert dışkıların yaratabileceği tahribatı da büyük oranda azaltmaktadır.

 • Limon suyu

Bir bardak su içerisine bir miktar zeytinyağı ve bir miktar limon suyu basur sorunun tedavisine büyük oranda etki ederek yardımcı olabilmektedir. Düzenli olmuş olarak tüketilen bu karışım, gastrointestinal sistemdeki iç korumayı teşvik etmekte ve oluşabilecek olan kuruluğu daönlemektedir. Bu durumun yanı sıra bağırsak hareketleri de belli bir düzene girmektedir.

 • Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı oldukça etkili ve güçlü bir antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antiseptik olarak bilinmekte ve sık sık tercih edilip kullanılmaktadır. İyice temizledikten sonra anüs bölgesine katkısız bir şekilde satılan hindistancevizi yağını sürerek doğrudan uygulayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde hem tahriş olan bölge yumuşayacak hem de iyileşme süreci büyük ölçüde hızlanacaktır.

 • Çay

Çay içerisinde bulunan tannik asit, basur sorunu sebebi ile oluşan şişkinlik, acı ve ağrıların azaltılmasına yardımcı olma gücüne sahip bir bitkidir. Tüketmiş olduğunuz poşet çayı kullandıktan sonra çay poşetini yaklaşık 10 dakika boyunca etkilenmiş olan bölgeye güzel bir şekilde uygulayabilirsiniz.

 • Sarımsak

Basur sorunu için kullanılabilecek etkili olan bir diğer güçlü bitki de sarımsak olarak bilinmektedir. Sarımsak bitkisinin içerisinde bulunan güçlü bir bileşik de alisindir. Bu bileşen basur sorunu ile büyük ölçüde savaşmak için etkili olmuş olan antibakteriyel özellikler de sunmaktadır. Aynı zamanda sarımsak vücutta ki kan basıncını düşürmeye yardımcı olmakta ve oldukça etkili, güçlü bir antioksidan olarak çalışmaktadır.

 • Patates

Yaklaşık 2 orta boy patatesi güzel bir şekilde yıkayın ve bu yıkamış olduğunuz patatesleri küçük küçük küpler halinde parçalara kesin. Bir blender yardımıyla bu küçük küp parçalarını iyice ezerek sıvı hale gelene  kadar iyice ezip karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı eğer kuru hissediyorsanız, içerisine birkaç çay kaşığı su ilave edin. Karışımı temiz bir mendil ya da ince bir gazlı bez bandajı üzerine güzel bir şekilde yayın ve yarıya kadar katlayın. Sonrasında ise bu hazırladığınız uygulamayı basur sorunu olan bölgenin üzerine yaklaşık 5-10 dakika kadar duracağı şekilde uygulayın. Bu uygulama basur sorununu büyük ölçüde dindirip ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 • Kimyon

Bir miktar kimyon tohumlarını güzel bir şekilde toz haline getirin. Bir toz oluşturmak için hazırlamış olduğunuz bu tozdan yaklaşık 1 çorba kaşığı alın ve üzerine bir miktar su ekleyin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı anal bölgenize uygulayın ve yaklaşık olarak 15-20 dakika boyunca açık tutun. Bu uygulayacağınız yöntemi gün içerisinde iki kez ya da üç kez tekrarlayabilirsiniz.

Basura ne iyi gelir, basur nasıl geçer kapsamında ev çözüm için uygulanan doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini ele aldık. Basur nasıl geçer tedavi yöntemleri ve basura ne iyi gelir bitkisel yöntemler yukarıda verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı